Сд дната възраст на българските учители "клони към 50 години и този факт не е добър", каза директорът на Националния институт за обучение и квалификация в средното образование към МОМН Анелия Андреева.
Тя беше сред участниците в кръгла маса за валификацията на учителите, посветена на Световния ден на учителя.
Има огромна "дупка" между младите учители и "масата" от учители
в българското училище, защото твърде много години изпуснахме като общество, в което учителската професия беше все по-непривлекателна, все по-маргинализирана и все повече вини се хвърляха върху учителите за резултатите в образованието, заяви Андреева.
Тя каза, че още не се знае какви ще са средствата за квалификация на учителите за 2011 г. , тъй като предстоят финансови разчети. За 2009/2010 г. средствата за квалификация на учителите са 5 млн. лева - 0.8% от фонд "Работна заплата" за 2009/2010 г. До юни тази година
от тези 5 млн. лева за квалификация на учителите са усвоени около 1 млн. лева,
каза Анелия Андреева. По думите й учителите могат да повишават своята квалификация на различни места, има и национални програми за квалификация. Андреева добави, че през миналата година е имало учебни програми във висшите училища за преквалификация на учителите по чужди езици.
Директорите на училища са посочили, че за подобряване на своята квалификация се нуждаят от програма за управление на образователно-възпитателния процес.
Имаме нужда от висококвалифицирани преподаватели в българското училище и в предучулищната подготовка, и това се постига с квалификация и със заложени политики, въпреки кризата, каза министърът на образованието, младежта и науката Сергей Игнатов.
Той отбеляза, че
"имаме нужда и от оправия във висшето образование,
защото там се подготвят българските учители". Имаме претенции към висшето образование да се реформира и модернизира, защото "най-достойните хора на България, ги виждам в класните стаи", заяви министърът.
Според него са необходими
минимум 110 млн. лева повече за цялата система на образованието за 2011 г.
и в момента "тече борба заложените средства да не са 3,3%". Министърът посочи, че за да е модерно българското училище, трябва да има повече средства и затова иска минимум още 50 млн. лева за средното образование, а за висшето образование - още 60 млн. лева.
От тези 60 милиона лева, минимум 20 милиона лева ще са необходими за промяната с повишаване на коефициента на техническите специалности, а 40 млн. лева ще се за реформите във висшето образование.
"Ако се правят някакви реформи, ще трябва да се плати за тях" -
за освобождаването на хора, за пенсиониране, уволнения и обезщетения, каза министър Игнатов.
БАН се вписва в системата на висшето образование и науката, и в момента академията иска около 110 млн. лева за 2011 г., но е "естествено е, че няма откъде да се намерят", каза в отговор на въпрос министър Игнатов. Той отбеляза, че
БАН ще получи това, което има в момента - "около 59-60 милиона лева";
естествено е, че науката също има своите нужди и дискусията ще продължи между първо и второ четене на бюджета за 2011 г., посочи образователният министър.
Кметът на София Йорданка Фандъкова посочи, че
най-важната тема в образованието е тази за квалификацията на учителите.
Учителската професия трябва и може да бъде по-привлекателна, защото тя създава сигурност в условията на криза, каза Фандъкова и отбеляза.
Професията трябва да стане привлекателна за младите хора чрез мотивация и квалификация, добави тя.
Учителите ни са към 50-те - дупка между тях и по-младите
Минимум 110 млн. лева повече са нужни за цялата система на образованието за 2011 г. и в момента тече борба заложените средства да не са 3,3%, каза Сергей Игнатов
5 октомври 2010, 15:52
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!