У чителят в 18-то СОУ „Уилям Гладстоун” в София Емил Джасим заяви, че за него 10% увеличение на заплатата е унизително, но е по-добре отколкото да няма увеличение.
В студиото на „Здравей, България“ по Нова ТВ той коментира дали и кога ще има увеличение на заплатите на учителите с 10%.
Образователният министър Меглена Кунева обяви в неделя, че нарастване на възнагражденията ще има, но в понеделник премиерът Бойко Борисов заяви, че не е запознат с подобна договорка.
„За мен е по-притеснително, че
вместо да говорим за истинската реформа в образованието, ние отново говорим за пари.
Това ли е най-важната тема в образованието?
Това ли е спънката, която не позволява на нашите деца да бъдат конкурентоспособни и функционално грамотни? Притеснява ме изместването на фокуса на темата за образованието”, коментира Емил Джасим.
„Когато се казва датата, когато заплатите ще бъдат увеличени и то без да има договорка, значи има някакъв проблем. Кунева е един от най-опитните политици в България, тя знае какво говори и кога и какво трябва да каже.
Друг е въпросът е, че
минималната крачка е нашите училите да получават повече от средната работна заплата в страната.
За да се случи това са нужни повече от 250 млн. лв. Нужни са между 350 и 500 млн. лв.”, коментира бившият образователен министър Сергей Игнатов.
„Парите за 2017 г. тепърва ще се договарят”, убедена е Надежда Николчева, директор на 31-во училище „Иван Вазов” в София.
Целия разговор гледайте във видеото:
Малко по-късно днес премиерът Бойко Борисов коментира темата пред журналисти в Димово с думите: „За да се говори за увеличение на учителските заплати, трябва да дойде краят на годината и да се видят всички баланси. По средата на годината не се говори това нещо. Не е говорено с нас на тази тема”.
„С министъра на финансите Владислав Горанов винаги сме искали да се дава повече за образование, здравеопазване“, допълни министър-председателят.
„Кой не иска да даде повече за учителите? Аз искам двойно да им дам. Искам и на докторите двойно да дам, и на полиците искам да дам“, коментира още Борисов.
„Винаги съм бил против да се противопоставят различни съсловия – полицаи, лекари, учители, пожарникари, артисти. Всички в своята сфера са изключително важни за обществото”, заяви Борисов.
Според него анонсираното от министъра на образованието увеличение на учителските заплати може да бъде прието като добро пожелание. Министър-председателят увери, че ще бъдат положени всички усилия и ще се търсят варианти, но сега не е моментът да се коментира тази тема.
Тази сутрин пък стана ясно, че
учителка от Горна Оряховица не е била допусната до събора в зала „Арена Армеец“, тъй като носела плакат, а внасянето на плакати било забранено.
Наложило се учителката да остави плака отвън и да влезе без него, разказва Нова ТВ.
„На плаката от едната страна бях написала: „ОбразУ/Ование минус политика е равно на образование“. А от другата страна написах: „Сложно образование – неграмотни учители“.
Спрях се на тези два надписа, защото политиката в образованието е прекалено сложна. Тази политика до момента не е в интерес нито на учителите, нито на учениците“, обяснява Мария Николова, която е начална учителка от 25 години.
Какво още каза тя вижте във видеото:
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!