Н а среща с депутати в НС Румен Драганов, член на Националния борд по туризъм, призова от името на организацията на този етап да не се правят промени в Закона за здравето и да не се отменя забраната за пушене на закрито.
Драганов, който е и председател на Института за анализи и прогнози в туризма, обяви пред журналисти, че
България има подписани външнотърговски договори с чуждестранни туроператори за 4,8 млн. почивки за предстоящия зимен сезон и за летния сезон през 2014 г.
Всяка промяна по условията на договорите е основание за оплаквания и искане на неустойки, а няма как да се изтеглят всички брошури от над 32 хил. туристически агенции по света, коментира Драганов.
Той уточни, че по принцип в брошурите не е указано дали в България се пуши, но, когато става дума за подобна промяна на условията, е задължително тя да бъде обявена, за да не се стигне до рекламации.
Хотелиери от уелнес и балнео туризма, присъствали на срещата, изтъкнаха пред "Дарик", че много трудно ще привличат клиенти, които искат да посетят специализирани в тази област хотели и имат заболявания на дихателните пътища, ако е позволено пушенето на закрито.
На 28 октомври Асоциацията на българските туроператори и туристически агенти (АБТТА) изнесе информация, че броят на чуждестранните туристи у нас за последния зимен сезон, след влизане в слиа на забраната, се е увеличил с 6 процента.
По думите на председателя на асоциацията Байко Байков, 80 процента от европейските туристи, пристигащи у нас, не възприемат тютюнопушенето на обществени места.
Членовете на АБТТА също са категорично против отмяната на пълната забрана.
Пълната забрана за пушене на закрито влезе в сила от 1 юни миналата година. На 16 октомври т.г. БСП внесе в НС предложение за отпадане на забраната.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!