Туберколоза е открита при преглед на 101 души по време на кампания за безплатни прегледи, съобщи Тонка Върлева - от дирекцията "Управление на специализираните донорски програми" към Министерството на здравеопазването.
За 330 души е било установено, че са с латентна форма на болестта и им е било предписано профилактично лечение.
Кампанията е организирана от министерството и се финансира от Глобалния фонд за борба срещу СПИН, туберкулоза и малария (TheGlobalFund.org) чрез програмата "Подобряване на контрола на туберкулозата в България".
Над 9702 души са посетили специализираните лечебни заведения по време на кампанията, организирана през последните три месеца на миналата година във всичките 28 областни градове.
За 6534 души от явилите се е било преценено, че трябва да бъдат прегледани и консултирани от специалист по белодробни болести.
Лечението и профилактиката на туберкулозата не са скъпи, посочи Тонка Върлева. По думите й
у нас всяка година се откриват 50 нови случая на болестта.
Това е 2,5 процента от общия брой на болните от туберкулоза в страната.
През 2009 г. МЗ е отделило за медикаменти срещу туберкулоза над 900 хил. лв. и други 36 хил. лв. за химипрофилактика на децата на болните от туберкулоза.
Страната ни се намира на междинно ниво в сравнение с високата заболеваемост в страните от Източна Европа и ниската в западната част на континента.
През 2008 г. в България са били регистрирани 3151 случая на туберкулоза.
По данни на Световната здравна организация (СЗО) за 2007 г. в Европейския съюз разпространението на болестта е средно 17 болни на 100 хил. души, а в света са били регистрирани 511 хил. болни. 150 хил. от тях са починали.
Най-голямо разпространение има в Румъния - 118 случая на 100 хил., докато у нас то е 37 на 100 хил.
Целта на кампанията е
през 2015 г. заболяемостта у нас да спадне до 27 болни на 100 хил.
Още през 2002 г. експерти на Световната здравна организация и Червения кръст обявиха тревога, че туберкулозата се е завърнала в нова, още по-опасна форма, която представлява най-голяма заплаха от болестта за Европа след Втората световна война.
Високото равнище на много устойчивата болест в балтийските страни, Източна Европа и Централна Азия и появата на нова, изключително устойчива разновидност на туберкулозата стнаха причина преди три години международните здравни организации да формират програмата "Партньорство за спиране на туберкулозата в Европа".
В края на януари започва първото национално проучване за
лекарствена резистентност към противотуберкулозни медикаменти.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!