Тормоз в училище – на второ място в света сме
Източник: Thinkstock/Guliver

Н ов доклад от международното изследване на 15-годишните ученици PISA 2015, огласен вчера от Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР) и цитиран от в. „Сега“ откроява една тревожна тенденция сред 15-годишните у нас.

Всички показатели за тормоза в училище у нас са по-високи от средните за ОИСР, а по физически тормоз заемаме незавидното второ място сред 54 държави, включили се в тази част на изследването.

У нас 9,1% от децата казват, че са били бити или блъскани от други ученици поне няколко пъти в месеца.

Нападение над ученик пред погледа на преподавателя

Момиче би съученичка, блъска главата й в чина

Разярен родител нападна учител с нож

Пореден инцидент в училище: Майка нападна учителка на сина си

Само Хонконг ни изпреварва по дял на учениците в тази група – 9,5%. Сравнително висок процент деца докладват същото в Япония (8,9%), Катар (8,8%), Тунис (8,6%), Латвия (8,4%). Делът на децата с това оплакване у нас е двойно по-висок от средното за ОИСР – 4,3%. Макар и с по-малка разлика, у нас повече деца се оплакват общо от различни видове тормоз (24.7% при 18.7% за ОИСР) и че им се присмиват поне няколко пъти в месеца (12.4% у нас, 10.9% в ОИСР). Една трета от деветокласниците тук се чувстват аутсайдери в училище (в ОИСР делът е около 17%).

За пръв път изследването, което измерва знанията и уменията на деветокласниците по математика, литература и природни науки, огласява данни за физическото и емоционално състояние на децата. Те са на базата на анкети за удовлетвореността от живота, очакванията за бъдещата реализация и техните притеснения.

Нивото на стрес сред деветокласниците в България обаче е съизмеримо с това на техните връстници по света. Българчетата са подобаващо амбициозни и като никога, стоят добре по удовлетворение от живота – по дял на доволните сме на 13-о място сред 70 страни и административни райони.

Много смесена е картината по отношение на удовлетворението от живота – у нас и доволните са повече, и недоволните.

Висока степен на удовлетворение от живота декларират 42,8% от децата у нас при 34,1% средно за ОИСР и благодарение на това сме на 13-о място по щастие в класацията. Ако недоволните в ОИСР обаче са 11,8%, то у нас са 13,9%.

Децата у нас са в златната среда що се отнася до обичайните тревоги в училище – 55% от деветокласниците казват, че се притесняват много, дори да са добре подготвени за изпит. Толкова е делът на тази група и в ОИСР. Почти половината ученици у нас – 46,2%, се оплакват, че много се напрягат, когато учат. За всички страни средно делът на заявяващите това е 36,6%. 61% от българските ученици се притесняват да не получат ниски оценки.

На фона на връстниците си в другите страни

нашите деветокласници изпъкват с амбиции

– 67,2% от тях казват, че искат да са от най-добрите ученици в класа си при 59,2% средно за ОИСР. 93,9% от българчетата казват, че искат да могат да избират от най-добрите възможности, като завършат (92,7% за ОИСР).

Родителите у нас се проявяват в различна светлина – от една страна, се интересуват по-малко от училищните дела на детето си, но пък от друга – по-често помагат при проблеми. 84,1% от българчетата казват, че говорят с родителите си след училище (86,1% за ОИСР), а 83,8% казват, че семейството се интересува какво става в училище (93,5% средно за изследването). 93,7% от нашите деветокласници обаче получават родителска подкрепа, когато имат трудности в училище, докато с това могат да се похвалят 90,6% от връстниците им в другите страни.

След училище

По начин на прекарване на времето извън училище децата у нас не се различават съществено от връстниците си и даже в някои отношения стоят по-добре. У нас например 78,3% от 15-годишните спортуват преди или след училище при 69,8% средно за ОИСР.

По „висене“ в интернет губят повече време спрямо средното за всички страни, но пък по това си приличат с другите европейчета. През седмицата децата у нас „прахосват“ 187 минути дневно в интернет при 146 минути средно за ОИСР. Изглежда много, но толкова са в мрежата и 15-годишните в Швеция.

Каквото е изпуснато през седмицата, се наваксва през уикенда – тогава дневният престой във виртуалното пространство се покачва на 211 минути, но толкова е и в Испания, Великобритания и др. Горе-долу по средата сме и по дял на децата, които закусват преди училище – 74,7% у нас, 78% за ОИСР.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Тръмп-младши може да се кандидатира за президент

Тръмп-младши може да се кандидатира за президент

Свят Преди 5 часа

Тръмп-младши: За мен ще е чест да ми бъде предложено

Управляващите в Сърбия готвят блокада в Нови Сад

Управляващите в Сърбия готвят блокада в Нови Сад

Свят Преди 5 часа

Протестът цели освобождаването на четирима активисти на СПП

Нетаняху: Лидерът на „Хамас“ най-вероятно е мъртъв

Нетаняху: Лидерът на „Хамас“ най-вероятно е мъртъв

Свят Преди 6 часа

Мохамед Синуар е по-малкият брат на Яхия Синуар

Изпълнява ли България критерия за инфлация за еврозоната

Изпълнява ли България критерия за инфлация за еврозоната

България Преди 6 часа

Средногодишната инфлация в България за 12-те месеца до април, включително, е 2,7%

Желязков: Очакваме положителен конвергентен доклад за еврозоната

Желязков: Очакваме положителен конвергентен доклад за еврозоната

България Преди 7 часа

Премиерът коментира още, че докладът дава началото на процедурата за отпадане на дерогацията

И Варна иска допълнителни пари за транспорта

И Варна иска допълнителни пари за транспорта

България Преди 8 часа

Кметът на града Благомир Коцев настоява за 6.5 млн. лв

Тръгна делото срещу Петьо Петров-Еврото

Тръгна делото срещу Петьо Петров-Еврото

България Преди 8 часа

Пред съда показания даде бившата съпруга на Илия Златанов

Протест в Бяла Слатина след боя в училище

Протест в Бяла Слатина след боя в училище

България Преди 8 часа

Протестиращите настояват за по-засилена охрана на самото учебно заведение

Това са евродепутатите, на които Белгия иска имунитета

Това са евродепутатите, на които Белгия иска имунитета

Свят Преди 8 часа

Искането се предава на правната комисия на ЕП

Терзиев отговори на Борисов

Терзиев отговори на Борисов

България Преди 8 часа

По-рано днес лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов призова кмета на София да подаде оставка

Откриха паметна плоча на д-р Милан Миланов

Откриха паметна плоча на д-р Милан Миланов

България Преди 9 часа

Създават Златна книга на Столичната лекарска колегия

Медици заплашват с ефективна стачка

Медици заплашват с ефективна стачка

България Преди 10 часа

Искат заплати най-малко до 150% от средната за страната

Кой е украинският политик, застрелян в Мадрид

Кой е украинският политик, застрелян в Мадрид

Свят Преди 10 часа

Портнов бе възприеман като проруска фигура, целяща да саботира и подкопае усилията за задълбочаване на връзките на Киев със Запада

Крал Чарлз III с първо официално посещение в Канада като монарх

Крал Чарлз III с първо официално посещение в Канада като монарх

Свят Преди 11 часа

76-годишният крал Чарлз III и 77-годишната кралица Камила ще посетят Канада следващата седмица

Това са верните отговори на матурата по БЕЛ

Това са верните отговори на матурата по БЕЛ

България Преди 11 часа

Резултатите ще бъдат обявени до 11 юни

Ескалация, Китай към ЕС: Ще защитим интересите си

Ескалация, Китай към ЕС: Ще защитим интересите си

Свят Преди 11 часа

Китай ще предприеме необходимите мерки