Т ома Васильов Цоков e депутат във ВНС 1879 г., общественик и публицист. Роден е на 12 октомври 1855 г. в Тетевен, завършва първия випуск на Априловската гимназия в Габрово.
Участва в Освободителната война (1877-1878). През 1881 г. става подначалник, а през 1883 г. началник на отделение и главен секретар (1892-1908) на МВР. Народен представител във ВНС от 1879 г. и в XIV ОНС (1909 - 1911). По време на Сръбско-българската война е четник в Язаджийската чета.
Той е последователен привърженик на Демократическата партия, сътрудник на вестниците „Зора”, „Мир, „Пряпорец”, „Ден” и „Юридически преглед” и др. Автор на спомени, очерци за известни политически личности и събития през 19 и 20 век.
Умира на 6 март 1937 г. в София.
На Българския археологически институт при БАН Тома Васильов дарява сумата 50 хил. лв за разкопки и разкриване на старините в България. Прави и дарения за различни организации и институции. На Народната библиотека и на Етнографския музей подарява няколко редки книги и ръкописи, на църковното настоятелство на храма в родния си град оставя 30 хил. лв с пожелание лихвите от сумата да се раздават на Рождество Христово на бедни, болни и недъгави граждани. Със същата цел на църквата „Св.Седмочисленици” в София оставя 50 хил. лв.
На Благотворителното дружество „Тетевен” предоставя 10 хил. лв., а безплатните ученически трапезарии в София и Тетевен подпомага с по 5 хил. лв. На читалището в Тетевен оставя 20 хил.лв. за уреждане на музейна сбирка, а също и личната си библиотека. Не са забравени и читалищата в Търново, Оряхово, Луковит и с. Гложене, на които предоставя по 5-10 хил. лв., също и на Априловската гимназия, чийто възпитаник е.
Най-крупно е дарението му за БАН – на 12 март 1937 г. завещава 100 хил. лв. за образуване на фонд на негово име. Желанието на дарителя е с половината от сумата да се подпомагат академичните издания, а с останалата част да се съберат и издадат в едно книжно тяло неговите статии и спомени.
Образуваният през 1937 г. фонд се управлява от УС на БАН. През 1938 г. Академията спазва волята на дарителя и подготвя и издава под редакцията на Н.Бобчев сборник негови статии, отпечатани в различни вестници и списания, негови мемоари и животописни бележки.
Фондът е закрит през 1948 г., като част от фонд „Завещатели и дарители” при МНП. Въпреки че фондът не съществува, БАН продължава да популяризира делото и книжното наследство на Т. Васильов. През 1994 г. издателството на БАН издава неговия дневник, дарен и запазен в научния архив.
Дарителската традиция е жива и днес, когато Академията е изправена пред сериозни изпитания за своята по-нататъшна дейност. През юли 2010 г. с помощта на даренията на член-кореспондентите и академиците се издига паметник на един от основателите и дългогодишен председател на БКД проф. Марин Дринов. През окт. 2010 г. се създава фонд на дарения на акадечиците за подпомагане на млади учени. Желанието е той да се превърне в Национален дарителски фонд в подкрепа на науката в България.
Дейността на фонд "Тома Васильов" е представена в енциклопедията на дарителството "Дарителските фондове и фондации в България 1878 - 1951 г."
Тази рубрика във Vesti.bg се осъществява по идея и със съдействието на Българския дарителски форум (БДФ), издател на енциклопедията.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!