Т ибетски молитвени флагове се развяват над къща в село Влахи, община Кресна - родното село на Яне Сандански.
Флаговете, характерни за района на Хималаи, са донесени тук, в селцето в полите на Пирин, от Иван Мартинов. 54-годишният потомък на белогвардейци е един от тримата жители, които живеят постоянно в село Влахи, заедно с двама старци – 80 годишния бай Митко и баба Кира, на 81 години.
Иван акостирал тук преди шест години, след като се завърнал от трекинг в Тибет. Бил там с един шерп и една камера, Мартинов направил филм и за сомати-пещерите в района на Анапурна IV. Отива там през 2008 г., осигурявайки логистиката на предстояща българска експедиция. Мечтата му била да се срещне с Ернст Мулдашев - руския офталмолог и изследовател на тайнствената страна Шамбала, за която говорят още Николай Рьорих и Елена Блаватская.
Мартинов не се видял с Мулдашев, но пък влязъл в една от сомати-пещера. Според Рьорих, Блаватская и Мулдашев в тези пещери се съхранява генофонда на човечеството в случай на глобална катастрофа. Нещо като Ноев ковчег. Мартинов успял да открие и проникне в такава пещера, намираща се на 5200 метра надморска височина, едва на 2 метра. Повече защитата им не позволила, защото в нея в състояние на хибернация спят тези, които ще спасят света, ако човекът изчезне като вид. Пет такива пещери е видял в Тибет Иван. В тази, в която влязъл, живял един местен посветен или гуру.
След Тибет, Мартинов се озовал във Влахи. Той освен алпинист, е още скиор, работил е в "Ню Бояна студио" като майстор на специалните ефекти. Правел е такива за над 240 филма. Един от тях е бил с Уесли Снайпс.
Покрай работата Мартинов заобичал водката. Нали е потомък на белогвардеец. Прадядо му Мартин Салников бил писар при генерал Врангел. Заради това в алпийските среди Иван е познат под фамилията Салников. Малко преди да се удави във водката, Салников се усетил и решил да се спасява. Така се озовал във Влахи. "Всички приятели помислиха, че съм изтрещял, а самите те всеки ден вземат по шепа хапчета", обяснява Салников, легнал на хамака си под навеса в биоградината. Тук "изтрещелият" последовател на Пермакултурата започнал да гради своя дом на хармония с природата и животните. По подобие на своя приятелка в село Шипка край Казанлък.
Най-общо казано пермакултурата е създаване и поддържане на устойчива жизнена среда, която човекът и животните обитават в хармония с природата. За целта удобният дом на Салников е изграден от дърво, пред него има хибридна електроцентрала, биологична пречиствателна станция, биоградина. Отпадъкът от тоалетните се компостира. В момента Иван мисли как да изгради "кокошият трактор" и зайчарника.
В двора на дома му, в който е постигнал хармония между четирите елемента - слънце, вода, въздух и земя, е изградил и индийска фурна. Нарича се "тандури". В нея може да се пече хляб, месо и други гозби. Хлябът семейството му, състоящо се от съпругата му Жасмина и 2-годишната дъщеря Косара, си го правят сами. Не от мая, а от австралийска квас. "Маята е убиец", обяснява Мартинов-Салников. Тук под навеса, превърнат в училище, сдружението му провежда перма-курсове.
"Дойдох сам, последва ме съпругата, приятелите ми също идват, но виж аз в София като отида получавам стрес. Тук въздухът е толкова чист, спокойно и тихо е, приятелите ми вече не казват, че съм мръднал", обяснява Салников. А пред дома му се веят молитвените флагове. Те са част от хармонията, която Салников е постигнал и трайно настанил в душата си.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!