Всички артисти в българските театри, опери и концертни зали да излязат на протест срещу чалгализацията, призова известният театрален режисьор Теди Москов. Повод за апела му е одобреният проект за финансиране на "Пайнер" по ОП "Развитие на конкурентоспособността на българската икономика".
"Това е чудовищно. Не знам кой чудовищен мозък е родил подобно нещо. В идиотската ни държава това е културата, която можем да покажем на света", коментира за БГНЕС режисьорът Александър Морфов.
"Някой ще вземе много пари от това, но по-ужасно и нищожно нещо не мога да си представя", каза Морфов.
Композиторът и пианист Антони Дончев обобщи случващото се като "пълен абсурд". "Не може да се подпомага нещо, което властва години наред. Какво повече да му помагаш", пита Дончев.
"Неприятно ми стана на душата, когато разбрах. Както е казал известният британски драматург и писател Бърнард Шоу - "Човек не трябва да се бори с прасе. Първо, защото ще се изцапа и второ, защото на прасето това ще му хареса", каза Кирил Маричков.
В същото време един от най-големите ни поети - Иван Цанев, е оставен да се бори сам със старините и болестите си, например, а като него са много, коментира литературният критик Митко Новков.
"Всичко това е долно и тъжно - парите точно на кого се решава да се дават - Андрей, Иван и още такива, които всички са ми еднакви. Но са по вкуса на управляващите. Но има и нещо друго - да не забравяме, че идват избори, а телевизия "Пайнер" се гледа. Ще се леят едни клипчета и песньовки", каза Новков.
"Разочарован съм. Не от ЕК. Не от ОП "Конкурентоспособност". Не от министър Дончев... Разочарован съм от Пайнера.
Никак не харесвам продукта на фирмата му, но поне го мислех за бизнес, който наистина създава продукт, този продукт наистина има своето платежоспособно търсене на пазара и наистина се самоиздържа, защото дава на крайните свои потребители продукт, за който те са готови да плащат.
Явно не.
Явно дори и тази част от "културата", която досега не се беше присъединила към дежурния хор "без държавна подкрепа не може", вече се присъедини. С това в моите очи тя напълно загуби позарното и, по-важно, моралното си право да претендира да съществува. Ако и чалгата ще цоца държавни пари, по-добре да умира и парите да отиват за нещо друго", коментира икономистът Георги Ганев във "Фейсбук".
"Гледам, че всички призовават на бунт срещу чалгата, сякаш днес са разбрали, че има чалга. И питат защо са кандидатствали за пари по евро- програми, вместо да се питат защо те самите не са. Колко от тези възмутени интелектуалци са поискали средства по тази програма и са им отказали? Ще ви кажа - нула.
Лично аз не харесвам чалгата, както и не харесвам Макдоналдс, но не се сърдя на хората, които ходят там. Тези пари са за нас и ако не ги вземем, ги губим. Аз не харесвам и сирене ",Булка", онова с рекламата, но ако Фикосота вземат пари за фабриката си, ще се радвам, защото нещо ще се инвестира тук. А чалгата се продава - и развива - защото има кой да я купува, както и сиренето "Булка". Айде нека Европа и правителството да не са виновни, че нямаме вкус. И на мен ми се прави предаване за новия френски роман, но нали знам рейтингите - ще го гледат седем човека, а Вучков - 170 000. Всички ядем шкембе чорба за закуска, а искаме да ухаем на лилии :)", пише Емил Кошлуков във "Фейсбук".
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!