Около 61 хил. първокласници се очаква да влязат в класните стаи в училищата в страната, т.е. броят им ще бъде с около 1500 повече от миналата учебна година, заяви за БТА Асен Александров - съветник за средното образование на министъра на образованието, младежта и науката Сергей Игнатов.
Александров уточни, че точният брой на първокласниците ще стане известен в края на септември, тъй като родителите имат право да записват децата си в първи клас до 15 септември.
Безплатните учебници вече са получени в училищата в страната, като за първи път през тази година някои от училищата ги получиха още през лятната ваканция, каза Александров, който е и директор на столичното 51-во СОУ "Елисавета Багряна".
Право на безплатни учебници имат учениците от общинските, държавните и частните училища от първи до седми клас, като само учебниците за първи клас са изцяло нови.
Останалите учебници се употребяват три години от учениците.
За безплатните учебници от първи до седми клас за учебната 2010/2011 г. бяха отделени 20-21 млн. лв.
Предвидени са и 800 хил. лева за проекти за достъпна архитектурна среда в държавните училища, предимно за помощни и специални училища.
На 3 септември беше получена в училищата и учебната документация - дневници и материални книги, каза Александров.
По думите му към края на миналата седмица 150 общини в страната от общо 264, са заявили готовност да въведат от новата учебна година задължителната предучилищна подготовка от петгодишна възраст.
Предвидените от правителството 7,5 млн. лв. за целодневното обучение на първокласниците още не са пристигнали в училищата в страната, но очаквам това да стане през октомври, заяви Асен Александров.
По думите му с тези средства ще се плащат заплатите на възпитателите в занималните, а по решение на училищата, с тях може да се поеме и храната за обяда на първокласниците.
"За целия български народ 15 септември е празник. Все още ние, българите, пристъпваме в училището като в храм", коментира министърът на образованието, науката и младежта Сергей Игнатов пред БНТ.
"Проблемът е, че много често родителите считат, че училището трябва свърши и тяхната работа. Затова е необходим диалог между родители, учители директори", добави той.
"Образованието е национален приоритет, проблемът е, че сме в криза. Единствено социалната система е с повече средства, защото там са пенсиите на нашите родители. Трябва обаче колкото се може по-бързо да реформираме нашата образователна система", заяви министърът.
По думите му началното образование в България е добро, децата в четвърти клас са напред в грамотността.
"Нещо обаче се случва в 5-6 клас - започват да учат една нова материя и вероятно са много претоварени… После виждаме тези добри четвъртокласници на 15 години - те са грамотни, но са слаби в интерпретирането, не умеят да взимат решения", коментира Игнатов.
"До края на годината се надявам да имаме новия закон за училищното образование. Целта е децата да живеят и учат в по-интрактивна среда, за да може като излязат от училище да бъдат по-подготвени и конкурентноспособни", подчерта министърът.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!