Създаването на интегрирани професионални колежи между училищното и висшето образование с две нива на обучение и подготвителен курс предлага образователният министър Тодор Танев.
В разговор с журналисти по повод предстоящите образователни реформи той потвърди, че вече има политически консенсус за създаването на два такива интегрални колежа в Северозападния район.
Промените са насочени основно към учениците в професионалните гимназии и към тези, които учат различни занаяти в училищата, обобщава Нова ТВ.
На практика това предполага разделяне на гимназиалния етап на две части - до 10-и и до 12-и клас.
В колежите учениците ще получават допълнителни знания и умения за професиите, които искат да работят, като ще може да се учи
и без завършено средно образование,
ако младежът е напуснал училище след 10-и клас. Такива ученици, които не са продължили към по-високо ниво, ще имат възможност да се обучават в подготвителния курс, а след това – да учат още две години за 4-та професионално-квалификационна степен.
Завършилите 12-и клас пък ще имат възможност да кандидатстват и в университети, и в интегрирани професионални колежи, където отново след двугодишно обучение ще получават 4-та професионално-квалификационна степен.
Второто ниво на интегрираните професионални колежи ще дава диплома за мениджъри или за "майстори на майсторите".
Ако някой реши да продължи образованието си в университета, след като е преминал през такъв колеж, ще може да го направи, но само след полагане и на държавен зрелостен изпит.
Програмата за обучение в новите звена ще бъде задавана от работодателските организации, но под контрола на министерството. Засега към създаването на подобни специалисти
най-голям интерес изявяват от строителния бранш.
Голяма е нуждата и металообработването и машиностроенето.
Създаването на интегрирани професионални колежи няма да доведе нито до изчезването на центровете за професионална квалификация, остават и познатите досега колежи, в които се обучават професионални бакалаври, увери Танев.
Вече е намерено финансиране, ако промените получат зелена светлина. По думите на Танев ги има и сградите, и учителите за тези два колежа.
Реформата предвижда и създаването на центрове за високи постижения, които ще бъдат звена над интегрираните професионални колежи и университетите.
Те ще съчетават в себе си изследователска и производствена дейност и ще дават възможност за работа и на хората с майсторска степен, и на докторантите от университетите.
В университетите пък освен факултетите, основни звена ще бъдат и департаментите.
Интервю с такива ученици можете да видите във видеото:
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!