Без бебета в домовете за изоставени деца, вместо в тях те да отиват в приемно семейство.
Това е една от целите на държавата, набелязана в новия Закон за закрила на детето, който ще бъде приет до края на годината, заяви днес социалният министър Тотю Младенов.
Стремежът ни е да не се изоставят децата още от раждането в домовете, добави той.
Приемната грижа, според него, се развива с доста бързи темпове през последните две години и това е една от алтернативите за изоставените деца, ще се прилагат и другите форми - осиновяването, дневните центрове от семеен тип.
"Всяко дете може да бъде върнато от криминогенния път, по който е тръгнало, стига държавата да следва устойчива политика на превенция, на приоритет на възстановителните мерки пред наказателните и да закриля неговите права.
Ние не знаем какво всъщност правим за защита на правата на децата в България, полагаме усилия за тях, които са невидими, но резултатът е разочароващ".
Тезата е на Ива Пушкарова, адвокат в областта на наказателното право, по време на представянето на концепцията за държавната политика в областта на правосъдието за детето.
У нас има неефективно въвеждане на международните правни стандарти за защита правата на детето, поясни тя.
Трябват ни законодателни и институционални мерки, за да има работещо правосъдие за децата у нас, посочи министърът на правосъдието Маргарита Попова.
Трябва да чуем психолозите и психиатрите, които са в центъра за разрешаването на тези проблеми, допълни тя.
Реформата в тази сфера и ангажиментът на всички институции са абсолютно наложителни, смята Попова.
Една от инициативите на полското председателство на ЕС е за защита на жертвите от престъпления и специално за защита на детето, напомни правосъдният министър.
Рисковите фактори в средата за развитие на детето се свързват с интелектуална недостатъчност или хронична болест, с недостатъчни медицински грижи и труден достъп до тях, с бедността и уязвимото положение на общността, посочи в презентацията си Анет Маринова, консултант от Министерството на образованието, младежта и науката.
Трябва ново мислене, не можем само със закон да променяме нагласите, посочи омбудсманът Константин Пенчев, който изрази удовлетворение от представената концепция за държавна политика в областта на правосъдието на детето.
Ще следим отблизо тези процеси, ще сътрудничим, окото на омбудсмана ще бди и реформата не си струва, ако дори и едно дете оставим да пострада, категоричен бе той.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!