Депутатите отхвърлиха на второ четене легализирането на фактическото съжителство със 77 гласа "за", седем "против" и осем "въздържал се".
Статутът на двойките, които живеят без брак, няма да се промени.
Те и сега могат да живеят без брак, никой не им пречи, коментира Любен Корнезов от "Коалиция за България".
Комисията по правни въпроси предложи да отпадне текстът от правителствения проект, според който фактическото съпружеско съжителство между мъж и жена има правно значение.
Председателят й Янаки Стоилов каза, че има аргументи "за" и "против" регламентирането на фактическото съжителство. Той изрази притеснение как това ще бъде възприето от обществото и дали повече от родените извън брака деца ще имат установен баща.
Изненадващо обаче по време на дебата в пленарна зала вчера никой от депутатите не пожела да вземе отношение по този въпрос.
В кулоарите Огнян Герджиков от НДСВ коментира, че идеята на фактическото съжителство е да има равнопоставеност между брачните и извънбрачните деца. Според него всяка година 18-19 хил. българчета остават неприпознати.
Той е на мнение, че са се появили изкривени тълкувания, че по този начин се прокарва път за хомосексуалните бракове.
"Фактическото съжителство е в интерес на децата,
а не да се стимулират извънбрачните връзки. Десетки хиляди деца ще са без бащи и ще се чувстват "втора категория", защото сме много морални", каза Герджиков и изтъкна, че много демократични държави са осъзнали нуждата от фактическото съжителството, а 16 са го въвели.
Пред журналисти зам.-председателят на Народното събрание Любен Корнезов коментира въвеждането на брачен договор в Семейния кодекс. Той заяви, че в българските условия той може да донесе повече беди, отколкото ползи.
"Бракът се превърна в търговска сделка. Все пак той е съюз между мъжа и жената, а не договор. Тази разделност - брачен договор, предоставяне на семейното жилище - са насочени срещу мъжа. Мъжът става слабата страна. В едно семейство той не само трябва да е главата, а и устоите", смята Корнезов.
Депутатите приеха, че
жената ще може да запазва след развод фамилното име на бившия си съпруг
Досега съдът можеше да вземе такова решение само при съгласие и на двете страни.
По този повод Иглика Иванова от "Коалиция за България" заяви, че новата норма дава право на жената да избере какво име да носи след развода.
"Иначе тя е подложена на двоен натиск - един път при сключването на брак да смени фамилията си, а после и при развод да си върне отново моминското име", заяви Иванова. Според нея промяната на името след развод създава неудобство на жените, които са станали известни с фамилията на съпруга си.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!