В ъпроси за йогата, включени в матурата по български език и литература за 12-класниците тази година, предизвикаха възмущението на Светия Синод на Българската православна църква.
Във връзка с постъпили в Синодалната канцелария сигнали за тазгодишната матурата по български език и литература за 12-и клас, в която бяха включени като изпитен материал текстове и въпроси върху системата йога, архиереите от Светия синод на БПЦ-Българска патриаршия, начело с патриарх Неофит, изпратиха писмо до Комисията по образованието и науката при НС. Това се посочва в съобщение от отдела "Връзки с обществеността" при Светия синод на БПЦ.
Недопустимо е едно нетрадиционно за България източно религиозно учение да бъде пропагандирано и натрапвано на учениците чрез включването на неподходящи текстове и въпроси в задължителните зрелостни изпити по български език и литература. Става дума за текстове и насочващи въпроси, които са включени като задължителна част от зрелостните изпити за всички ученици, завършващи българското общообразователно училище, пишат архиереите до образователната комисия.
Според Светия синод "тази форма на популяризиране и скрито пропагандиране на принципите и практиките на йога сред учениците в България, и то от страна на МОН в рамките на зрелостните изпити по БЕЛ, е неприемлива и недопустима".
Текстовете и твърденията, които в изпитните тестове са представени като "научни" (Въпрос 23 отг. Б), т.е. неподлежащи на опровержение и недопускащи критично отношение и възприемане от страна на зрелостниците, всъщност имат за цел популяризиране прийомите на йога и привличането на нови последователи. С огромно безпокойство установихме, че във въпроси от 23 до 28 е представен текст от интервюто с австралийката Свами Шивамурти на сайта на "Йога студио 108", посочват в писмото си архиереите.
От Светия синод настояват депутатите от образователната комисия да упражнят парламентарен контрол върху оторизираните органи на МОН, за да се изяснят подробностите около отговорността за избора на тези неподходящи текстове за зрелостните изпити. От БПЦ за пореден път апелират в новия Закон за училищното образование "Религията" да стане редовен предмет в учебната програма.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!