На извънредно заседание на Светия синод с тайно гласуване митрополитите избраха Варненския и Великопреславски митрополит Кирил за наместник-председател на Българската православна църква (БПЦ) след кончината на патриарх Максим.
Според устава на БПЦ до седем дни от смъртта на патриархa трябва да бъде избран наместник-председател, който до четири месеца да организира избирането на нов патриарх.
Митрополит Кирил ще ръководи и Софийската епархия.
"По Божия милост и с молитвите на Света Богородица смятам, че ми се възлага това нелеко служение. Както досега, винаги ще се старая да служа добросъвестно, с послушание", каза митрополит Кирил.
Той
отхвърли твърденията, че върху висшето духовничество се оказва натиск
от страна на държавата.
Също така лаконично отхвърли възможността за свикване на църковно-народен събор, на който може да бъде променен уставът на Църквата.
В последните дни се заговори такава възможност, която би отворила пътя към избирането на Пловдивския митрополит Николай за патриарх. По сегашния устав на Църквата той не изпълнява условието да има навършени 50 години.
"В устава е записано, че църковен-народен събор свиква само патриарха. Когато има налице патриарх, тогава той ще може да свика този събор. В тази ситуация предстои само избиране на нов патриарх", обясни митрополит Кирил.
Той уточни още, че за него са гласували седем от присъствалите на заседанието 12 митрополити. За Сливенския митрополит Иоаникий е имало четири гласа, за Русенския митрополит Неофит - един глас, а Пловдивският митрополит Николай не е бил подкрепен с нито един глас.
Митрополит Кирил, че през тези четирите месеца, в които ще бъде наместник-председател на БПЦ, ще бъде в София, когато има заседания на Светия синод, а през останалото време ще е във Варна.
По думите му предстои изключително много работа, трябва да се изготвят списъците и след като се провери цялата документация - дали е канонична и уставна, тогава Светият синод ще реши кога да бъде свикан съборът за избор на патриарх.
"Желанието на всички архиереи е да се стараем
да не допускаме противоканонични и противозаконни решения на Светия синод",
каза митрополит Кирил.
На въпрос готов ли е за патриарх, той отговори, че "никой не може да каже, че е готов за патриарх, защото ние съзнаваме своята немощ".
Според митрополит Николай изборът за наместник-председател е "тежък кръст и висока отговорност".
Бог да му е на помощ, пожела той на Варненския митрополит Кирил.
Пловдивският митрополит каза още, че ни най-малко не е обиден, че не е бил избран. На 6 ноември - в деня на кончината на патриарх Максим, митрополит Николай беше определен временно да ръководи и Софийската епархия.
Заседанието днес бе ръководено от Великотърновския митрополит Григорий - най-старшия член на намаления състав на Светия синод.
Преди заседанието митрополит Кирил и Ловчанският митрополит Гавриил заявиха, че са против избирането на Пловдивския митрополит Николай за временно управляващ Софийската епархия, защото това не било канонично.
Бившият директор на Агенцията по вероизповеданията проф. Иван Желев каза, че избирането на отделен управляващ на Софийска епархия плаши свещениците и чиновниците заради съмнения, че става въпрос за реваншизъм.
Според професора в момента няма изразен натиск за избора на бъдещия патриарх от страна на чуждестранни православни църкви. "Не мисля, че те ще стигнат до там, но пък един руски духовник направи изказване, че бъдещият български патриарх трябва да има добро отношение към руското подворие в София, което е просто нелепо", коментира Желев.
Митрополит Кирил привлече общественото внимание през декември миналата, когато се появи за празничната служба в храма "Св. Николай Чудотворец" във Варна с
нов луксозен "Линкълн MKZ"
хибрид. В началото на 2012 г. той се оказа и един от 11-те митрополити от Светия Синод на Българската православна църква сътрудници на бившата Държавна сигурност.
По повод на критиките, че има досие, митрополит Кирил каза днес, че "не отрича, че има някои документи", но обеща, че ще покаже копие от тях.
"Мой подпис няма. Заявявам, че не съм се съгласявал, нито съм получавал някакви заповеди и разпореждания, а съм служил само като клирик на Българската православна църква", заяви митрополитът.
Попитан дали е докладвал от Зографския манастир, митрополит Кирил отговори, че "това, което са искали като доклади, е докладвал и е подписвал със своята фамилия".
Вижте кой е митрополит Кирил.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!