Църковно-държавна делегация донесе у нас Благодатния огън от Йерусалим.
Тази година огънят пристигна първо в Пловдив на борда на правителствения самолет "Фалкон".
В делегацията участваха Пловдивският митрополит Николай, Великотърновският митрополит Григорий, Ловчанският митрополит Гавриил, протосингелът на Врачанския митрополит Калиник - епископ Киприян и Емил Велинов - директор на Дирекцията по вероизповеданията към Министерския съвет.
Свещеният огън идва у нас от Йерусалим за шеста поредна година.
На летището митрополити и свещеници взеха от огъня, за да го отнесат в своите епархии за вечерното богослужение за Великден.
От летище София огънят бе пренесен в сградата на Светия синод, откъдето с литийно шествие ще бъде внесен в храм-паметника "Свети Александър Невски" на вечерната служба.
Частица от благодатния огън
ще бъде раздадена в полунощ на всички,
които отидат на църква, за да запалят своите свещи.
Всяка година хиляди християни се стичат в йерусалимския храм Божи гроб, където в навечерието на Възкресение по необясним начин се запалва Благодатният огън.
Църквата Божи гроб се споделя от шестте изповедания на християнската църква: католическа, източно-православна, арменска, коптска, сирийска и етиопска, като за всяко има своя част и часове за молитва.
Запалването на благодатния
огън се смята за
едно от най-големите чудеса на православното християнство.
Благодатният огън
символизира вечността, мирът и обновлението. Според традицията Йеросалимският
православен патриарх се усамотява на гроба
на Христос в църквата в пълен мрак. Докато той се моли от гроба се появява
пламък и той запалва от него две свещи, които размахва сред вярващите при
излизането си.
Тълпата аплодира, камбаните на стария град на Йерусалим бият с пълна сила, докато благодатният огън се разпространява от свещ на свещ, преди да бъде пренесен в православните страни страни.
Смята се, че ако чудото не се случи, това ще е предзнаменование за края на света.
Едва 7000 души успяха да присъстват в храма при запалването. За вярващите, които не успяха да влязат в църквата, бе организирано пряко предаване на церемонията на осем големи екрана на различни улици на Йерусалим.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!