Сурогатни майки да може да стават само жени на възраст между 25 и 43 години, предвиждат законови промени за правното регламентиране на заместващото майчинство.
Това съобщи депутатът от "Атака" Калина Крумова на кръгла маса, организирана в парламента под наслов "Регламентиране на сурогатната бременност и дебат за възрастовото ограничение при извършване на "ин витро" процедури в България".
По думите й няма да се изготви нов закон за сурогатната бременност, а ще се направят допълнения и изменения в Закона за здравето, Семейния кодекс, Наказателния кодекс, Гражданско-процесуалния кодекс и някои наредби.
За законодателството ни не е адаптивен терминът "сурогатна майка", а ще се възприеме "заместваща майка", посочи още Крумова.
Такава може да стане жена, която има поне едно здраво дете, като на кръглата маса бе предложено да се изисква то да е родено в законен брак.
Законопроектът предвижда още жената да е психически здрава и да не може да става заместващата майка повече от два пъти. По този начин вносителите искат да
избегнат риска от забременяване с комерсиалната цел
Според промените съдът ще одобрява случаите на заместващо майчинство. Предвижда се и договор между кандидат-майката и семейството, което желае да си има дете, както и създаване на национален регистър на заместващите майки.
Кръглата маса бе под егидата на председателя на парламентарната комисия по здравеопазване Лъчезар Иванов.
Той посочи, че в България заместващото майчинство не е разрешено.
Иванов също изброи случаи, когато то не трябва да се допуска: ако кандидатката е под 18 години, има умствено или психическо заболяване, болна е от СПИН, хепатит или други заразни болести, след трансплантация на органи или при опасност от кръвосмешение.
Експертът обаче призна, че при редица случаи това решение се налага. Той даде пример за жени, които страдат от заболявания, при които не може или не е препоръчително да се забременее, които са имали няколко аборта или след смърт на съпруга.
Според Лъчезар Иванов овъзмездяване на сурогатните майки трябва да има, но не под финансова форма, тъй като "всеки финансов елемент в закона, който въвежда определени суми, би изкривил самата му идея".
Той и колегите му не подкрепят прякото заплащане в тези случаи заради
риска от създаването на професия "заместваща майка"
Не може нещо толкова благородно като майчинството да се заплаща кеш, а хората, които не могат да имат деца, да са наказвани, като си плащат да станат родители, заключи Иванов.
Зам.-министърът на труда и социалната политика Валентина Симеонова постави проблема за институциите, които ще се ангажират да оценяват както жените кандидатки за сурогатни майки, така и двойките, които искат да имат дете.
Според нея има висок риск много от случаите да стигнат до съда, както практиката в други страни показва.
Тя обаче подчерта нуждата от законови промени, защото в момента законите у нас се заобикалят.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!