В района на студентски град има 80 общежития и 60 заведения, а контролът липсва.
Това заяви пред Би Ти Ви Ани Петрова, началник на Седмо РПУ в София по повод убийството на 19-годишния Марио Данчев при пиянско сбиване в общежитие.
За убийството вече е повдигнато обвинение на съквартиранта на момчето - Илко Радев.
По думите й побоищата в Студентски град не са ежедневие, но се случват често и всички случаи са свързани с голяма употреба на алкохол.
Пред Нова телевизия Мариета Иванова, началник група "Престъпления срещу личността" в 7-мо РПУ, коментира, че проблемът в Студентски град е прекомерната употреба на алкохол, многото заведения, както и заниженият контрол в общежитията.
На въпрос, ако момчетата не са били употребили алкохол дали е щяло да се стигне до подобен инцидент, тя е на мнение, че това не би станало.
По думите й, както самият Илко Радев, така и останалите замесени в инцидента, са се опитали да окажат помощ на Марио и са подали сигнал на телефон 112.
"След убийството на Стоян Балтов преди 3 години контролът на общежитията се засили. Изградиха се системи за видеонаблюдения в повечето общежития и заведения. Въпреки това контролът не е на нужното ниво. Според нас трябва да има строг пропускателен режим и да се знае кой влиза и излиза в общежитията", заяви Мариета Иванова.
Румен Захариев, който е председател на Съюза на младите студенти, заяви пред Би Ти Ви, че липсата на контрол и санкции са един от основните фактори за свадите между студенти.
Захариев обвини всички държавни институции в защита на интересите на хора, които правят бизнес в Студентски град.
"Поради корупция се допусна тук да има превес на икономическия интерес, не на образователния. Три години изминаха от убийството на Стоян Балтов, а държавата не направи нищо, за да промени реалността. Тогава събрахме 5000 подписа на студенти, които искаха по-малко заведения и повече да не се строи в Студентски град", заяви Захариев.
Той допълни, че оттогава заведенията са станали 2 пъти повече, а наркотици могат да се купят във всяка дискотека.
"Студентски град е емблема на случващото се в държавата, на липсата на правила. От 20-ина години има либерализация на наказателната политика - липсват санкции и страх от тях, което не е правилно и дисциплиниращо за младите хора", коментира психологът Христо Монов, който също е загубил син при младежка свада.
Ректорът на УНСС проф. Стати Статев заяви, че университетите няма как да поемат отговорността за действията на студентите си извън учебните зали.
Той изрази надежда, че образователното министерство отсега нататък също ще успее да въведе някакъв ред в студентските общежития.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!