Не е ясно как се отводняват постройките в застроения изцяло пояс "Б" на язовир "Искър", се посочва в доклад на "Софийска вода" за състоянието на санитарно-охранителната зона на язовира.
В доклада, коментиран от БТА, се посочва още, че управлението на джетовете, лодките и други моторни средства с двигатели с вътрешно горене, което се извършва в първия и втори пояс на водната площ, е забранено съгласно Наредба 3 на Министерството на околната среда и водите, Министерството на регионалното развитие и благоустройството и Министерството на земеделието и горите от 2000 г.
Първият документ, който регламентира санитарно-охранителната зона около язовира е постановление на Министерския съвет от 1957 г. - четири години преди язовир "Искър" да започне да се използва като питеен източник за столицата.
Още през 1973 г. тогавашният председател на Изпълнителния комитет (ИК) на Софийския народен съвет (СНС) Иван Панев е подписал заповед за утвърждаването на санитарно-охранителните зони около язовира -
строго охранителната зона "А" и санитарно-охранителната зона "Б"
В документа са утвърдени границите на двете зони, съгласно тогавашната нормативна база, и е даден срок до 1 юли 1973 г. те да бъдат оградени.
Границите на първата зона "А", утвърдени още тогава, не се променят и с последващите документи, уреждащи санитарно-охранителните зони около водоизточниците и водоснабдителните съоръжения - през 1974 г., 1989 г. и 2000 г.
През 1997 г. тогавашният министър на околната среда Евдокия Манева назначава работна група, която да проучи, провери, докладва и даде предложение за санитарно-охранителната зона на язовира.
Първият доклад на групата е готов през октомври същата година, проектът за зоната е готов през есента на 2000 г., но тогава влиза в сила Наредба 3 и той е върнат за преработване съгласно изискванията й.
В периода на преработката се разпада структурата "Водоканалинженеринг", която е изработила проекта.
Преработването на проекта е възложено за втори път - на "Софпроект". За да изпълни поръчката,
"Софпроект" изисква информация от община Самоков, която я отказва
По тази причина и "Софпроект" отказва поръчката.
През 2004 г. МОСВ е поискало от "Софийска вода" да подаде заявление за учредяване на санитарно-охранителна зона на язовира, за което е нужен и проект.
Проектът е предоставен от "Софинвест", след което "Софийска вода" е поискала откриването на процедура за учредяване на зоната с приложения документ.
Данните сочат, че общинската служба "Земеделие и гори" в район "Панчарево" е
върнала на бившите собственици земи, попадащи в пояс "А"
на санитарно-охранителната зона, въпреки предоставените документи - заповед за утвърдената санитарно-охранителна зона на председателя на ИК на СНС.
През 2005 г. басейнова дирекция на "Дунавски район" съставя констативен протокол, с който установява, че действащата санитарно-охранителна зона се охранява от СДВР и предписва на "Софийска вода" да обозначи зона "А" с шамандури във водната площ и с табели - земната.
С писмо от 10 август 2005 г. "Софийска вода" сигнализира ДНСК за извършваното текущо строителство в първия пояс на язовира, за което паралелно с това СДВР сигнализира Столичната община и ДАГ.
През 2006 г. след предписание на басейнова дирекция "Дунавски район" "Софийска вода" избира изпълнител за изграждането на ограда на пояс "А" на язовир "Искър".
През лятото на 2006 г. дружеството е вече с издадено разрешение за строеж на ограда с дължина 6,5 км. и височина 2,2 м. В дължината не е включена границата на пояса преминаваща през ловно стопанство "Искър" към Министерския съвет, като от дружеството посочват, че с нея общата дължина на пояс "А" е 8,9 км. земна и 1,017 км. водна граници.
След писмено записване през същата година е установено, че от район "Панчарево"
са издадени разрешения за строеж
на "Ивекс-Ц" ООД на четири имота, попадащи в зона "А" на язовира - крайпътен обслужващ комплекс, три жилищни бунгала.
По този повод е подадена жалба от страна на водоснабдителното дружество. Вследствие на проверка на комисия, назначена от кмета на София е установено, че има издадени 12 разрешения за строеж от страна на главния архитект на район "Панчарево".
В доклада си "Софийска вода" посочва, че дружеството не е обжалвало тези разрешения, защото не е уведомявано за тяхното издаване от страна на районната администрация.
От страна на Софийската РДНСК са издадени две заповеди за спирането на административното производство - във връзка с възражения на собственици на земи в санитарно-охранителната зона на язовира срещу издаденото разрешение за строеж на оградата в пояс "А" и във връзка с възражения на "Софийска вода" срещу издадени разрешения за строеж на терени, попадащи в пояс "А". И срещу двете заповеди - от 2006 г. и от 2007 г. - "Софийска вода" е възразила.
От дружеството посочват, че независимо от жалбите,
в имоти, попадащи в пояс "А" на зоната има изградени постройки
През 2008 г. министърът на околната среда е издал заповед за актуализиране и определяне на санитарно-охранителната зона на язовира, но и в момента тя е на етап "обжалване" от собствениците на имоти, попадащи в нея.
Към момента от оградата на пояс "А" са изградени 4,8 км., водната граница ще се маркира с шамандури.
Издаването на акт за публична държавна собственост на земите в териториалния обхват на санитарно-охранителната зона на язовира е невъзможно без скица на имота, която трябва да се издаде от общинската служба "Земеделие" към район "Панчарево".
От "Софийска вода" посочват, че от ноември 2008 г. чакат тази скица от районната служба, а през тази година са депозирали искане и в Агенцията по кадастър и имотен регистър, но и от там няма отговор.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!