Ставаме по-бедни, по-болни, по-прости и все по-малко
60

Б ългарите стават все по-бедни, по-болни, по-прости или неинтелигентни, по-нещастни и все по-малко на брой. Това заяви проф. Петър Иванов от Центъра за демографска политика.

Ученият цитира данни от Евростат, излезли наскоро, според които 60% от българите живеят в мизерия, а 2,8 млн. са били обезщетенията, изплатени от НОИ през 2013 г. на заболели българи.

По повод на обявеното от медии, че България е на 14 място в света по интелигентност, проф. Иванов заяви, че това не е вярно и според него страната ни е в 14-та група по интелигентност с 94 Ай Кю, според ранглиста с методиките за изчисляване на коефициента на интелигентност.

Преди нас има 46 държави, чиито граждани са по-интелигентни от българите, сред тях са и всички европейски страни, което означава, че България е на последно място по интелигентност в Европа, коментира проф. Иванов.

По думите му, това е така, защото у нас има най-много неграмотни хора – 70% от безработните в България, са неграмотни по данни на статистиката.

"Според европейски статистически институти 39,4% от деветокласниците у нас могат само да сричат донякъде или нямат функционални знания, които да могат да използват", заяви Петър Иванов. Той добави, че според Евробарометър броят на отличниците в България е пет пъти по-малък от средния за Европа, а броят на слабите ученици у нас е много по-голям.

По прогнози на Центъра за демографска политика след 20 години населението в България ще бъде 5,9 млн., тъй като сега на всеки час страната ни намалява с осем души заради демографския срив, смъртността и заминаването на младите хора в чужбина.

Според проф. Иванов след 20 години представителите на българския етнос у нас ще бъдат 3,1 млн., ромите ще са 1,8 млн., турците ще си останат около 800 хил., колкото са и сега, а представителите на други етноси ще бъдат около 300 хил, тъй като те ще дойдат от други страни.

Проф. Петър Иванов представи данни и за етническата структура на българското общество към момента, цитирайки данни на ЦРУ, според които населението в страната ни е 6,95 млн.

"От него българите са 4,7 млн., ромите са 1,3 млн., турците са към 700-800 хил., а представителите на други етноси са около 100 хил.", съобщи ученият.

Според проф. Иванов България е на първо място по намаляване на населението, тъй като нямало друга държава в света с "такива скокове за спад на раждаемостта".

Ученият съобщи, че през 1950 г. в България са били родени 182 хил. деца, през 2009 г. – 81 хил. деца, през 2011 г. – 71 хил., а през 2013 г. – 61 хил. деца.

Проф. Петър Иванов отново цитира данни на ЦРУ, според които всяка година от България за чужбина заминавали средно по 22 хил. българи.

Проф. Петър Славейков от Центъра за демографска политика очерта и някои заплахи за националната ни сигурност вследствие на демографската катастрофа в страната.

Намаляването на населението и на неговата гъстота ще доведе до политическо, икономическо и военно отслабване на държавата ни, коментира ученият.

В близко бъдеще, намаляването на населението в трудоспособна възраст ще доведе до огромни проблеми за осигуряването на работна ръка за икономиката, за поддържането на образователната система – за закриването на училища и за намаляването на броя на университетите по "естествен път", посочи проф. Славейков.

Той отбеляза, че и сега има дисбаланс в структурата на българското население, тъй като жените са 51,5% от него.

Общото застаряване на населението води и до ограничаване на вътрешния пазар, тъй като сега пенсионерите у нас са около 2,5 млн., имат ниски пенсии, а оттам и покупателната им способност е малка, коментира проф. Славейков. Той отбеляза, че заради застаряването на населението ще се увеличат социалните плащания през бюджета.

Според учените от Центъра за демографска политика, за да се решат демографските проблеми трябва да се пристъпи към бързо, дръзко и шоково увеличаване на доходите у нас.

Коментари 60
Кирилица:
Фонетична
Имате 2000 позволени символа

* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!

60 коментара
 
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
ОИК отстрани кмета на район „Слатина“

ОИК отстрани кмета на район „Слатина“

България Преди 55 минути

По-рано ОИК отстрани от заеманите кметски постове Георги Кузмов от „Оборище“ и Ясен Русев от „Искър“

<p>НС отхвърли предложение България да напусне СЗО</p>

Здравната комисия в парламента отхвърли прекратяване на споразумението със Световната здравна организация

България Преди 2 часа

Против проекта гласуваха 14 от депутатите, "за" бяха четирима, а двама се въздържаха

Стрелба с незаконен пистолет рани дете и мъж в Болярино

Стрелба с незаконен пистолет рани дете и мъж в Болярино

България Преди 2 часа

Двамата са настанени в болница, като по данни на лекарите няма опасност за живота им

Задържаха "българския Ескобар" и кокаин за стотици хиляди левове

Задържаха "българския Ескобар" и кокаин за стотици хиляди левове

България Преди 3 часа

ГДБОП арестува над 10 лица, като са повдигнати обвинения на 7 от тях

Vivacom е в ТОП 5 на най-бързоразвиващите се оператори в света за сателитни услуги за бизнеса

Vivacom е в ТОП 5 на най-бързоразвиващите се оператори в света за сателитни услуги за бизнеса

Технологии Преди 3 часа

За първи път телекомът влиза и в класацията Топ 10 на независими доставчици за 2024

По-скъпи винетки и по-високи тол такси предвижда Бюджет 2025

По-скъпи винетки и по-високи тол такси предвижда Бюджет 2025

България Преди 4 часа

Това би означавало, че годишната винетка отново ще струва 97 лева

Ключова промяна във филма за Джеймс Бонд

Ключова промяна във филма за Джеймс Бонд

Любопитно Преди 4 часа

Amazon MGM Studios ще има творчески контрол върху бъдещето на франчайза

Колумбия в криза: Насилие и страх в над 11 региона

Колумбия в криза: Насилие и страх в над 11 региона

Свят Преди 4 часа

Колумбия в тревога заради нарастващото насилие между въоръжени групировки

Бившата на Никълъс Кейдж завежда дело срещу него и сина им за нападение

Бившата на Никълъс Кейдж завежда дело срещу него и сина им за нападение

Свят Преди 4 часа

61-годишният Кейдж е бил наясно с психичните проблеми на 33-годишния си син, но е позволил предполагаемото му агресивно поведение

Цените на яйцата в САЩ скачат, фермери се възползват от кризата

Цените на яйцата в САЩ скачат, фермери се възползват от кризата

Свят Преди 5 часа

Много американци усещат тежестта на поскъпването

<p>Оперираха краля на Йордания&nbsp;Абдула II</p>

Кралят на Йордания Абдула II претърпя операция само дни след като посрещна второто си внуче

Свят Преди 5 часа

Той постъпи в Медицинския център „Крал Хюсеин“ за лечение на инцизионна херния

Снимката е илюстративна

Мистерия около преобърнат кемпер във Франция

Свят Преди 5 часа

„Никога не съм виждал подобно нещо през 22-годишната си кариера“

Разбиха схема, източила близо 900 хил. лв. от НЗОК

Разбиха схема, източила близо 900 хил. лв. от НЗОК

България Преди 5 часа

Медицински документи с невярно съдържание, отнасящи се за около 1400 пациенти

Хакери обявиха, че притежават данни от ВАС

Хакери обявиха, че притежават данни от ВАС

България Преди 5 часа

Чолаков: Проверяваме информацията

„Радвам се, че това най-накрая свърши“: Оттеглиха обвиненията срещу приятеля на Лиъм Пейн

„Радвам се, че това най-накрая свърши“: Оттеглиха обвиненията срещу приятеля на Лиъм Пейн

Свят Преди 5 часа

Дъдът постанови, че Роджър Норес, както и двама служители на хотела, не са могли да предотвратят фаталния инцидент

Българският парадокс: Защо жилищата поскъпват, когато 39% стоят празни?

Българският парадокс: Защо жилищата поскъпват, когато 39% стоят празни?

Светът в числа Преди 5 часа

86% от българите живеят в собствен дом, а навсякъде има празни жилища