Най-късно в понеделник ръководството на БДЖ ще внесе искова молба в съда за незаконност на стачката, заяви изпълнителният директор на компанията Йордан Недев.
Ако съдът прецени, че стачката е незаконна, имуществена отговорност ще се търси от стачкуващите. Недев коригира вчерашните данни и уточни, че стачкуващите са били 5,5% от персонала. Загубата за БДЖ в "Пътнически превози" от вчера се е увеличила с 16 000 лв., а пропуснатите ползи за "Товарни превози" за вчера са 105 000 лв.Председателят на Съвета на директорите Владимир Владимиров обяви, че до 12 часа днес стачкуващите в "Пътнически превози" са по-малко в сравнение с вчера по същото време, когато са били 409 души. Днес са 379.
Ако съдът признае стачката за незаконна,
освен имуществена, железничарите ще носят и дисциплинарна отговорност.
Според БДЖ има и стачкоизменници, които също ще бъдат преследвани от закона. Това са тези служители, които хем не са на работното си място, хем не се записват като стачкуващи, което е абсолютно нарушение на закона, обясни Недев. Той обеща, че нито един от тях няма да остане ненаказан.
Владимиров обясни, че ако стачката продължи, кредиторите на компанията няма да търпят това. Ако стачката продължи 10-12 дни, например, пътниците ще си намерят алтернативен транспорт и може да се окаже, че 20-30% от досегашните клиенти на "Пътнически превози" няма да се върнат.
Това, според него, автоматично може да наложи по-драстични мерки за дружеството.
И вместо 2000 души, да се наложи от БДЖ да си тръгнат 5000.
Има опасност и всички в БДЖ да не получат заплатите си следващия месец или да получат само част. "Всички заплати в железниците ще бъдат изплатени днес, но не е сигурно какво ще се случи с възнагражденията на служителите следващия месец", каза Владимиров.
Всеки месец за заплати на железничарите са необходими 13 млн. лв.
От БДЖ са категорични, че могат да преговарят със синдикатите, само ако и те посочат мерки за реформи, които да седнат да дискутират.
Самите ръководства на синдикатите от рано сутринта казват, че стачката продължава в цялата страна.
От централната гара в София тази сутрин след 8.00 ч. не е потеглил нито един влак по разписание, каза председателят на Синдиката на железничарите в КНСБ Петър Бунев.
Време е днес да започнат преговорите, категоричен беше президентът на КНСБ Пламен Димитров, който дойде на Централна гара в София, за да подкрепи стачката.
"Предупреждаваме, че синдикатите все още управляват стачката. Това, обаче, може да излезе извън контрол. Министър Московски, чуйте добре. Поканете стачните комитети още днес на преговори.
Ние ще направим това, което трябва. Вече сме дали сигнали към съда и прокуратурата за локаута, който се упражнява в БДЖ и НКЖИ", заяви заплашително президентът на КНСБ пред стотина протестиращи.
"Има изход, но той не минава само през съкращения в БДЖ, а и през разумни реформи
Не минава през съкращението на 150 влака, а през инвестиции. Не минава през бламиране на синдикатите, а през подписването на колективен трудов договор.
Има начин да се изпълнят нашите искания. Които не могат, да си ходят и да дойдат други, които могат", каза още Пламен Димитров.
Синдикатите са готови да преподпишат старите колективни трудови договори в НКЖИ и БДЖ, без да искат една стотинка увеличение на работните заплати.
"Ясно е, че господа управляващите - от министъра до мениджърските екипи на дружествата в железниците, се опитват да броят стачкуващите, така както Даниел Вълчев едно време броеше учителките.
Тук сме, за да им кажем: "Не ни бройте, а седнете да преговаряте. Не се подигравайте. Дайте разчетите и да седнем да преговаряме", заяви пред събралите се на перона железничари председателят на Националния стачен комитет на КНСБ Валентин Никифоров.
Синдикалните шефове отново казаха, че вчера хората са били заплашвани и изнудвани.
Късно следобед от Обединения стачен комитет на КТ "Подкрепа" и КНСБ обявиха, чеи днес спрели над 80% от пътническите влакове в цялата страна.
Към 16 ч. от 261 пътнически влака, които е трябвало да се движат между 8.00 и 16.00 ч., са спрели движение 213. Безсрочната ефективна стачка, организирана от КТ "Подкрепа" и КНСБ продължава и утре. От 8.00 до 16.00 ч. влаковете няма да се движат на територията на цялата страна.
Товарните превози също стачкуваха днес в цялата страна. Не изпълняваха своите трудови задължения търговските ръководители, описвачите, ревизор вагоните, не се извършваше маневрена дейност. И през втория ден на стачката е оказван системен натиск върху стачниците на много места в страната, който е съпроводен с прилагане на локаут в противоречие със Закона за уреждане на колективните трудови спорове, съобщават от стачния комитет.
По-късно от БДЖ съобщиха, че до днес 753 служители са приели предложението на ръководството да бъдат освободени от длъжност по чл. 331 от Кодекса на труда. По шест брутни заплати ще им бъдат изплатени веднага след освобождаването от длъжност.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!