С пряха временно системата за регистриране в болница чрез пръстов идентификатор. Причината е, че в логовете на сървърите, които поддържат платформата, е постъпила повече информация, отколкото може да бъде обработена, съобщиха от Националната здравноосигурителна каса, предаде Dariknews.
Тази нощ системата е сигнализирала, че е препълнена и екип от фирмата, която я поддържа, e започнал да работи по отстраняването на проблема.
Сривът е настъпил за един час - между 08:00 часа и 09:00 часа сутринта.
Новият метод се въведе на 1 ноември.
Пациентите са постъпвали и изписвани от лечебните заведения
чрез лични карти.
Игра на нерви и хаос заради пръстовия отпечатък
Новата регистрационна платформа стана задължителна при постъпване в болница от началото на този месец.
По данни на Здравната каса над 300 000 пациенти са се регистрирали
чрез своя пръст, а отказалите да го направят били по-малко от 100 души.
Вчера стана ясно, че
вече втори ден продължават проблемите по места заради идентификатора.
Така беше в Бургаската болница, където имаше опашки. Болни чакат повече от 20 минути, въпреки че от вчера в болницата работи и втори кабинет за регистрация.
„С пръстовия отпечатък приемът в болниците става по-бързо.
Първоначалната регистрация е влизане в системата от база данни, а хоспитализирането и дехоспитализирането отнема няколко секунди. На ден през нашата болница минават средно по сто човека, които постъпват за лечение, и се изписват също по толкова души. Това са по 2500 души месечно”, обясни д-р Славчо Близнаков, изпълнителен директор на УМБАЛ „Св. Анна“ - София, пред "Здравей, България" по NOVA.
По думите на д-р Славчо Близнаков, когато са започнали да пробват системата през месец юли, също са имали затруднения.
„Проблемът с пръстовия отпечатък е доста преекспониран.
Аз твърдя, че това, което се прави сега, няма да има никакъв ефект.
Идеята, която се лансира от министерството e, че така ще спрат течовете, а на нас ни трябва метод, по който физически да докажем, че те са там. Първо беше да се чекират с карти, за да докажат, че наистина са там. Сега са пръстовите отпечатъци, следващата година може да сложим и ирисова диагностика”, коментира Стефан Константинов, бивш министър на здравеопазването.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!