Без реални резултати останаха днешните разговори на социалните партньори в Тристранния съвет за сътрудничество относно реформата в пенсионната система, съобщи финансовият министър Симеон Дянков.
Препъникамъкът на днешната среща са били специалните професионални пенсионни фондове, които засягат категорийните работници. 90% от преговорите днес бяха за бъдещето им. Все още сме далеч от съгласие по този въпрос, каза Дянков.
Тези фондове е трябвало да плащат пенсии от 2006 г., но това още не става. Ако започнат да плащат пенсии от първи януари 2012 г., то през 2011 г. държавното обществено осигуряване ще има дефицит от 36 млн. лв. който няма откъде да бъде покрит, посочи Дянков.
По време на разговорите имаше крясъци и реплики на твърде висок тон, каза след разговорите лидерът на КТ "Подкрепа" д-р Константин Тренчев.
Основният проблем е как ще бъдат изплащани пенсиите на хората от първа и втора категория труд от следващата година. Все още няма яснота каква ще е съдбата на пенсионните фондове.
В много държави закриха тези фондове като неудачен експеримент, каза Тренчев. Единият вариант е хората да продължат да плащат там и Националният осигурителен институт (НОИ) да доплаща, а другият вариант да се премахнат тези фондове и те да плащат толкова пари, колкото са събрали, допълни той.
КНСБ още от 2000 г. е против решаването на проблема с ранното пенсиониране чрез капиталови схеми, каза Пламен Димитров, вицепрезидент на КНСБ.
Липсата на решение по този въпрос е довело до блокиране на планираното за днес подписване на споразумение за пенсионната реформа, отчетоха от синдикатите.
Най-голяма яснота има за увеличаването на пенсионната вноска с 1,8%. Според Тренчев има консенсус за нейното повишение с този размер.
Спори се за годината, в която ще започне да се вдига осигурителният стаж. Синдикатите настояват това да започне най-рано от 2015 г., а правителството - от 2013 г. Спорен е въпросът дали осигуровките да се плащат в съотношение 60% от работодателя и 40% от работниците, както е сега.
Разговорите продължават във вторник на заседание на Националния съвет за тристранно сътрудничество.
Работодателите никога не извиват ръцете, нито правим стачки, казваме си условията, търсим разумно решение и компромис, който е полезен за българската икономика, заяви по-рано днес председателят на Българската стопанска камара (БСК) Божидар Данев. Във всички случаи търсим консенсус. През 2000 г. имахме консенсус да разпределим вноската 50 на 50, но през 2010 г., вече не сме за това нещо, уточни Данев. Нещата трябва да бъдат направени леко и плавно. Нека да търсим разума. Прекалено много компромиси са направени в това споразумение и нито една за работодателите, заяви още Данев.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!