С редногодишната температура в България се е повишила с 1,3 градуса по Целзий през последните две десетилетия. Това съобщи министърът на околната среда и водите Ивелина Василева в рамките на конференция „Измененията на климата – предизвикателствата пред българската природа и туризъм“.
Тя се позова на научни анализи.
Климатичните промени създават предпоставки за удължаване на летния туристически сезон,
поради промените в температурите, посочи Василева. Затова смятаме, че много важна и приоритетна възможност за България е развитието на алтернативните, целогодишни видове туризъм – познавателен, религиозен, маршрутен, кулинарен, винен, балнео, спа и културен, добави тя.
По думите ѝ това ще даде възможност за развитието на малкия и среден бизнес и създаването на нови работни места целогодишно.
Въздействието на тези климатичните промени у нас е видно
чрез удължаването на периодите на засушаване, намаляване на общото количество валежи в страната на целогодишна база и в същото време увеличаването на интензитета на валежите, посочи Василева. Това е фактор за повишен риск от наводнения и гръмотевични бури и други природни бедствия, за което трябва да бъдем готови и да полагаме усилия за адаптация и превенция, отбеляза тя.
По отношение на водите статистическите данни показват подобрение във физико-химичното им състояние през последните години, нарастване на пречистените отпадъчни води и на селищата с адекватни системи за водоснабдяване и пречистване. Остава рискът от засушаване и наличие на достатъчен дебит, поради наличието на по-малко валежи след повишаването на температурата, каза екоминистърът.
Вижте какво време ни очаква в близко бъдеще на Sinoptik.bg.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!