Бг гария е на едно от последните места в класация на страните, в които децата растат при най-добри условия. Тя е дори след северната си съседка Румъния, а зад нея се нареждат само Латвия, Литва и Малта.
Българските деца са малко по-добре само по отношение на вътрешното си усещане за благополучие, сочи изследването на университета в Йорк по поръчка на Групата за действие срещу детската бедност, цитирано от британските издания.
Проучването сравнява нивото на здравната, образователната система и жилищните условия в 29 страни от Стария континент. Измерени са и показатели като материалното благополучие, отношенията между подрастващите и в семейството, състоянието на околната среда, поведението и рисковете.
В челната тройка на класацията са Холандия, Швеция и Норвегия
Притеснителното според британските експерти е, че изненадващо или не децата във Великобритания са сред най-бедните и нещастните в Европа.
Страната е много зад по-малки и бедни страни от Източна Европа, които наскоро се присъединиха към ЕС. Далеч преди нея, около средата на класацията, са държави като Словения, Кипър, Словакия, Естония, Полша, Унгария и Гърция. Всички развити европейски страни също доста изпреварват Острова.
Сексуалните контакти в ранна възраст, пушенето, пиенето и употребата на наркотици са сред основните фактори, които водят до по-ниското качество на живот на британските деца, изтъкват специалистите.
До задълбочаване на проблема води също и фактът, че много голяма част от подрастващите между 16 и 18 години не учат, не посещават курсове за квалификация или не работят.
Проучването до голяма степен отразява резултатите от доклад на УНИЦЕФ отпреди две години, според който Великобритания е на дъното на списъка от 21 развити страни по отношение на качеството на живот на децата.
Като основни фактори за това докладът открояваше разпадането на семействата, наркотиците, злоупотребата с алкохол, ранния секс и страха от насилие.
"Последния път, когато беше публикувана таблица за благополучието на децата, хората във Великобритания бяха потресени от това, че страната им е на последно място. Този път ние трябва честно да си отговорим на въпроса защо други държави правят много повече за своите деца.
Обществената решителност и политическото действие за поставяне на децата на първо място са по-важни, отколкото отново да се вайкаме", категорична е директорката на ГДДБ Кейт Грийн.
България сред последните по благополучие на децата си
Първи в класацията на европейските страни са Холандия, Швеция и Норвегия
21 април 2009, 13:03
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!