А мфетаминът, открит в сладкия спрей, продаван в лавката на столично училище,се оказа, че не е амфетамин, а „химия, която реагира” като такъв. Това обяви доц. Маргарита Гешева - началник на клиниката по токсикология в „Пирогов” и национален консултант по токсикология в ефира на Би Ти Ви.
Именно в лабораторията на института бе открит амфетаминът, след като разтревожени родители изпратиха флакона за проверка.
„Става въпрос за „кръстосан отговор” - фалшиво позитивна реакция, при който някаква друга съставка реагира като амфетамин. Друга съставка, някаква химия, е дала позитивна реакция за амфетамин, без да има амфетамин. Невъзможно е да има”, обясни още Гешева.
По думите на консултанта подобни съединения във водна среда са нетрайни – съществуват само 2-3 часа.
Затова нещо, произведено в Китай и след това транспортирано до България, едва ли ги съдържа. Друг аргумент за липсата на субстанцията според нея е скъпата цена на амфетамина.
Доц. Гешева бе категорична, че последствия за децата по-скоро биха оказали изкуствените съставки и Е-та в розовия спрей.
„Аспартамът е 200 пъти по-сладък от захарта и се натрупва в организма, защото го приемаме с всякакъв вид храни. Това количество след години какво ще отключи, Бог знае”, добави още тя.
Тя все пак уточни, че методите, които са приложени за изследване на продукта, са скринингови, а за да може да има реална юридическа стойност, трябва да се направи инструментално изследване – чрез течна или газова хроматография. Такава проверка в момента се извършва в специализирана лаборатория на МВР. Оттам обаче не дават срок за обявяване на резултатите.
Случаят със сладкия спрей стана повод за редица проверки на Столична община на училищните столове и лавки.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!