От 00,00 ч. тази нощ местно време беше затворено въздушното пространство над България, северно от Стара планина, което включва летищата "Варна" и "Горна Оряховица".
Това съобщи генералният директор на ДП "Ръководство въздушно движение" Георги Ангелов, цитиран от Министерството на транспорта, информационните технологии и съобщенията (МТИТС).
Става дума за пространството, северно от 43-я паралел.
За решението са уведомени авиационните оператори и съседните държави.
Според метеоролозите облакът ще стигне най-много до р. Дунав, но пространството над Северна България бе затворено заради изискванията самолетите да летят най-малко на 60 мили от облака.
По-рано от Ръководство въздушно движение информираха, че има вероятност около 3,00 ч. тази нощ облакът от вулканичен прах от изригналия вулкан в Исландия да премине през части от страната.
Има вероятност облакът утре да достигне до крайните северни части на Македония в много слабо изразена форма, казват от македонското министерство на земеделието, горите и водите.
Повечето полети на летището в София в събота бяха анулирани.
Става въпрос за курсове от и за Лондон, Будапеща, Брюксел, Варшава, Париж, Мюнхен, Франкфурт и Виена. Към момента няма промяна в разписанието на полетите от и за Москва.
Полетите от и до летище Варна
по дестинациите Виена и Будапеща също бяха отменени, съобщиха от пресслужбата на аеропорта в крайморския град. Полетите по вътрешните линии се изпълняват по график.
Според БНТ в България вече са изкупени билетите за влаковете към Западна Европа, пуснати са и допълнителни автобусни курсове към тези дестинации.
Облакът вулканична пепел вече
достигна до Сърбия
и от 16 ч. (17 ч. българско време) на 17 април влезе в сила пълната забрана на въздушния транспорт в пространството над страната, заяви изпълнителният директор на Центъра за контрол на полетите в Белград Бруно Генал, цитиран от ТАНЮГ.
Той подчерта, че става въпрос за превантивна мярка с цел да бъде запазена сигурността на полетите.
Прогнози докога ще продължи забраната на полетите няма.
Затворено бе и въздушното пространство над Черна гора, както и 55% от въздушното пространство над Босна и Херцеговина.
Хърватия и Словения също затвориха въздушното си пространство, това ще направи и Румъния от 18 ч. местно (и българско) време.
Нарушението на въздушния трафик в Европа ще продължи и в неделя.
Това съобщи Европейската агенция за авиационен контрол "Юроконтрол".
Засега полети се извършват в
южните части на континента, в това число Испания, южните Балкани, южната част
на Италия, Гърция и Турция, допълни агенцията.
Активността на изригналия вулкан продължава да нараства,
предупредиха исландски вулканолози.
Стълб от пепел се е издигнал на височина от 8,5 км над вулкана.
Вулканологът Магнус Туми Гудмунсон от Исландския университет каза, че в събота за първи път ветровете са разсеяли малко облаците над вулкана и вулканолозите са успели да прелетят над него, за да направят оценка на активността му.
Едва след като учените установят колко лед се е стопил заради изригването, ще могат с по-голяма лекота да прогнозират и колко време ще продължи то.
Гудмунсон предупреди, че докато има достатъчно лед, над вулкана може да се образуват още стълбове от пепел и това да стане причина за още нарушения на въздушния трафик в Европа.
Ветровете ще продължат да тласкат пепелта от исландския вулкан към Европа
и в идните 4 или 5 дни, прогнозира Исландския метеорологичен институт.
Същевременно британската Метеорологична служба обяви, че вулканичният облак ще продължи пътя си към южната част на континента.
"До края на деня, ако ветровете се запазят в същата посока и със същата сила, облакът ще се разпростре още по на юг и вероятно около 23 ч. по Гринуич би могъл да достигне френско-испанската граница, остров Корсика, както и Северна Гърция", каза говорител на британската Метеорологична служба.
Френските метеорологични служби обявиха, че облакът ще се премести към южните части на Франция и ще достигне тази вечер зоната Средиземно море.
Около една четвърт от пепелта, която е изхвърлена в атмосферата от изригването на вулкана в Исландия, съдържат много
фини частици, които са особено опасни за белите дробове,
тъй като проникват по-навътре в тях, предупреди Световната здравна организация (СЗО), цитирана от АФП.
"Частиците с големина под 10 микрона са по-опасни, защото могат да проникват по-навътре в белите дробове. В момента се прави анализ на пепелта и на този етап се смята, че около 25% от пепелните частици са по-малки от 10 микрона", се казва в изявление на ръководителката на отдела за обществено здраве и околна среда на СЗО Мария Нейра.
Не би трябвало да има по-висок санитарен риск докато пепелните частици остават на голяма височина, уточнява СЗО.
Хората, които страдат от хронични дихателни заболявания като астма, емфизема или бронхит "може да са по-чувствителни към дихателни дразнения ако пепелта се намира на по-малка височина и в по-големи концентрации", посочва СЗО.
В такива случай са валидни препоръките за случаи на високо замърсяване, обясни Нейра - хората с чувствителни бели дробове да избягват всякакви физически усилия.
"Ако хората са навън и установят, че имат дразнения в гърлото и белите дробове, хремав нос и сърбежи в очите, трябва да се приберат в закрити помещения", добави тя.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!