Висшия съдебен съвет (ВСС) прие план за действие за превенция и противодействие на организираната престъпност през 2010 г.
До юни трябва да бъдат създадени и укрепени специализираните звена в прокуратурата и специализираните състави в съдилищата за борба с корупцията и организираната престъпност.
Това предложение на правосъдния министър Маргарита Попова бе прието със 17 гласа "за".
По време на дискусията по тази мярка стана ясно, че в 90% от съдилищата в страната тя е изпълнена още през 2009 г.
Единствено Софийският съдебен район не е готов. Маргарита Попова бе категорична, че мярката има единствено препоръчителен характер, а не задължителен.
Това може да стане единствено със законодателни промени, които да предвидят създаването на специализирани съдилища и прокуратури.
Правосъдният министър допълни, че правителството има волята и желанието да подпомогне магистратите в борбата им с корупцията и организираната престъпност.
Девет са мерките, които предвижда приетият план
До декември тази година трябва да бъде приет нов Наказателен кодекс.
До края на годината трябва да бъдат проведени и обучения на съдии, прокурори и следователи по правилата на Етичния кодекс на българските магистрати.
Освен това по делата с висок обществен интерес ВСС да организира приоритетно проверки на досъдебни производства.
До март пък трябва да бъде подобрена системата за случайно разпределение на делата в съдилищата на страната.
До март 2010 г. трябва да започне да работи единен електронен портал за публикуване на съдебните актове.
В отчета си до ВСС Етичната комисия е написала, че освен негативите след скандала "Красьо", съдебната система е извлякла и голям позитивен ефект.
В резултат на скандала с бизнесмена Красимир Георгиев е извършена проверка на ч.еновете на ВСС. Магистратите, които са били в контакт с него са 18, сред които съдии и прокурори, кандидати за административен пост.
Срещу тях са образувани дисциплинарни производства, като четирима от назначените сами са подали оставка, а петима са били освободени от длъжност.
Постигнало се е силно превантивно въздействие за стриктно спазване на изискванията за кариерно израстване както от страна на членовете на ВСС, така и по отношение на всички съдии, прокурори и следователи.
През изминалата година Етичната комисия на ВСС е получила общо 998 сигнала. За нарушение на етичните правила сигналите са 85, а съдържащите данни за противоречива съдебна практика са 28. 168 са сигналите, съдържащи оплаквания по образуването, движението испазването на сроковете по преписки и дела.
Сигналите с данни за корупция в съдебната система през 2009 г. са 18. Преобладаващата част от тях са анонимни. Независимо от това те са били проверявани от компетентните органи с цел изясняване на достоверността им.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!