Т рябва да има подбор на мигрантите, които каним в България, коментира бившият външен министър Соломон Паси в предаването на „Здравей, България” по Нова ТВ.
Той определи четири основни политики, които трябва да бъдат застъпени в бежанската криза – подбор на мигрантите; адаптация в специално изградени лагери; стимулация – да се променя средата, от която идват бежанците, за да се спре миграцията; и възпиране – не можем да отворим всички граници и да кажем: „Заповядайте“.
По думите му „ние сме длъжни да поставим определени предпочитания“, като например мигрантите да са хора, които знаят български език, тъй като има много хора, които са завършили висшето си образование в България.
Освен това „на всички тези хора може да се каже:
„Може да вземете децата, жените, родителите си, но моля ви оставете си бурките в Африка”,
смята Паси.
Ако страним от конфликта в Сирия и се надяваме големите сили да се разберат в наша полза, това няма да се случи, каза още Паси.
Бежанската вълна е преди всичко аритметика –
в Африка можем да видим потенциал от 1 млрд. бежанци към Европа.
Този милиард към половин милиард европейци, прави двама към един. Такава мигрантска вълна е напълно реалистична до 15 години, смята Паси. За България това означава 14 млн. бежанци. Ние нямаме никаква подготовка да се справим с такава вълна.
„Най-сериозният проблем на геополитиката е, че
Западът е много добър и малко слаб, за разлика от Кремъл, който е малко лош и много силен”,
коментира още бившият външен министър.
„Никога не сме имали такова изобилие от кризи при такава липса на европейски лидери. Кризата в Гърция, европейската криза, кризата в Крим, бежанската криза се натрупват една върху друга, но нямаме лидери като (Хелмут) Кол, (Франсоа) Митеран, (Маргарет) Тачър, (Фелипе) Гонсалес”, добави той.
Вижте целия разговор във видеото.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!