З наковият проект за метрото не спира, а продължава. 340 хиляди дневно използват метрото, като това помага да се спестяват около 75 хиляди тона вредни емисии годишно.
Вижте лукса на новата метростанция "Витоша"
Работи се по предотвратяване на ерозия на почвите до метрото в „Дружба
Това коментира столичният кмет Йорданка Фандъкова на отбелязването днес на 20-ата годишнина от пускането в експлоатация на първия участък от софийското метро в станция "Константин Величков", съобщава БТА.
С пускането на третата линия се очаква спестяване до около 90 хиляди тона вредни емисии.
На днешния ден на същото място преди 20 години е пуснат първият участък на метрото - от метростанция "Сливница" до станция "Константин Величков", с дължина 6 километра и с пет метростанции.
Строителството му започва още през 1978 година. До 2003 г. са построени първите 10 километра, като темпът на строителство първоначално е около 380 метра на година.
Днес се строят по над 3 километра годишно и това е възможно благодарение на огромната финансова подкрепа от Европейската комисия. Столичният кмет изтъкна, че метрото променя София, като отбеляза, че
транспортният проект е в десетката на най-добрите проекти, финансирани с европейски средства.
Днес метрото заема 34 процента от градския транспорт. В края на 2019 и началото на 2020 г. се очаква да бъдат пуснати строящите се 12 километра с 12 метростанции и да бъдат свързани Околовръстният път при Горна баня, район "Овча купел", "Красно село" с центъра на града и с кв. "Хаджи Димитър".
В момента се подготвя продължението на третата линия в посока кв. "Левски" - още 3 километра, и в посока "Слатина" и "Цариградско шосе", каза още кметът Йорданка Фандъкова, като отбеляза, че проектът променя и наземната инфраструктура.
Изпълнителният директор на "Метрополитен" ЕАД Стоян Братоев определи първия пуснат участък като "изстрадал", защото е строен 19-20 години. Той изтъкна, че има
около 25 процента намаление на градския трафик,
среднодневно метрото позволява в София да се движат 55-56 хиляди автомобила по-малко, а с третата линия това число ще нарасне с още 28 хиляди. Една трета от активния трафик в града се намалява благодарение на него, посочи Братоев.
По-късно пред журналисти столичният кмет коментира
проблема със замърсяването на въздуха и пускането на зеления билет,
който цели повече хора да оставят личните си автомобили и да използват градския транспорт, като посочи, че до момента са продадени над 10 000 такива билети.
За използването му има ясни правила - прието е при реални превишения на нормите в два последователни дни на поне две от станциите, с над 200 микрограма, мярката да може да се въвежда. Фандъкова каза, че там, където билетите свършат, се зареждат отново.
Тя подчерта, че каквито и мерки да бъдат предприемани, ако все повече хора не се включват лично в инициативите, справянето с проблема ще бъде трудно.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още интересни новини последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!