Mушмули, годжибери, кисел трън, лешник, амеланхер, ябълка и арония са само част от растенията, които могат без проблем да виреят в градската среда на София. А когато зреят, тези насаждения могат да привличат много от дивите птици - от една страна, а от друга - освен плодни, те се и много красиви, разказва пред Vesti.bg д-р Атанас Грозданов, съорганизатор и консултант на проекта „Скорец на прага”.
Умален модел на тази своеобразна градина-музей вече може да се види в двора на Биологическия факултет на Софийския университет. Целта е да се покаже, че пространството, разположено в центъра на столицата, има всички благоприятни условия, както за запазването на биоразнообразието в района, така и за развитието и утвърждаването на биологичното и природозащитно обучение на учениците, студентите и гражданите.
Учените искат да фокусират общественото внимание върху необходимостта от специфични грижи за опазването на биоразнообразието в градска среда като акцентират върху проблемите, свързани с непрекъснатото унищожение на зелените площи в градовете и бързата загуба на видовете заради заличаването на местообитанията им. Така, с унищожението на дървета и храсти, от София изчезват и косовете, червеногръдките, таралежите, прилепите и много други животни. Хората масово не забелязват тези процеси, а те са пряко свързани и с качеството им на живот.
В градината бяха поставени къщички за гнездящи птици и прилепи, и се подпомогна размножаването на големия и синия синигер, полското врабче, скореца и ръждивия вечерник. Изградени бяха и хранилки за зимуващи птици като планинската и обикновена чинка, черешарката и горската зидарка.
Хранилките позволяват наблюдението на птиците отблизо за учебните цели на студенти и ученици, но са и чудесно средство за популяризирането на хуманна дейност, която освен полезна за птиците, е и добра алтернатива за свободното време на младежите. По проекта бяха създадени и т. нар. „хотели” за безгръбначни животни, които осигуряват дом за мокрици, полутвърдокрили бръмбари и други видове.
Следващата стъпка е изграждането на изкуствен водоем в градината, за да се увеличи още повече видовото разнообразие.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!