М ного коментари предизвика във "Фейсбук" колаж, публикуван от Асен Генов - активен участник в протестите 2013 г., на паметника на Бузлуджа, монтиран върху тоалетна чиния.
Колажът предизвика реакция и от лидера на социалистите Михаил Миков, който в профила си в социалната мрежа определи колажа като осмиване по неприемлив начин на паметника. Миков припомня и случая с боядисания паметник пред централата на БСП в София, заради което бе арестуван Асен Генов. Няколко месеца по-късно Генов бе оправдан от съда, "защото боядисването и рушенето на паметници било форма на изразяване на политическо мнение", пише Миков.
"Паметниците носят поуката на историята на българския народ. Народ без история не е народ. Обругаването на собствената ни история не е патриотично. То или обслужва чужди интереси, или пък е проява на ниско самочувствие и комплекси. И ако боята се отстранява лесно, както е констатирал съдът, то натрапчивите опити за споделяне и насаждане на нечие ниско самочувствие или комплекси върху цял народ не се отстранява толкова лесно. Затова и вероятно липсва подобна констатация в оправдателната присъда.
Ние в БСП обаче не се срамуваме, че сме българи, не се срамуваме от историята на България и се гордеем с всичко постигнато от поколенията преди нас", пише още Михаил Миков.
"БСП не се срамува от историята си, а трябва!", написа в отговор днес Асен Генов в профила си.
"Лъжите на БСП нямат край. То и нахалството им няма край, но думата ми е за лъжите. Сред най-големите лъжи е съборът на Бузлуджа. Най-опашатата лъжа за бройката на БСП-феновете на Бузлуджа, която аз съм чувал, бе през 2013, когато десетки хиляди шестваха всеки ден в София, скандирайки “червени боклуци”, искайки оставка на кабинета на БСП, ДПС и АТАКА и сламения премиер Орешарски. Тогава БСП обявиха, че на върха са се събрали 50 хиляди души. Петдесет хиляди.
С колажа, чиято идея е моя, а перфектната й реализация е на моя приятел Иван Червенков, с бетонния мастодонт на върха, преобразен като саниатрен фаянс, илюстрирах лъжата, най-малкото, защото обезпечаването на физиологичните нужди на 50 хиляди души за цял ден е сложна логистична операция*, пише Асен Генов.
"Бетонните пропагандни тотеми бяха наречени “паметници”, въпреки че в огромния си процент нямат никаква историческа, културна, обществена, естетическа или социална роля, именно защото са лишени от историческа достоверност, обективност и фактологическа стойност. Сред най-ярките подобни тоталитарни символи в България без спор са т. нар. Паметник на Съветската армия (дискутиран и преобразяван нееднократно) и Домът-паметник на Компартията, издигнат на връх Хаджи Димитър в Стара Планина", е мнението на Генов.
Кадри от събора на БСП на Бузлуджа тази година може да видите във видеото:
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!