Дн ността на Висшата атестационна комисия (ВАК) не е ефективна и ефикасна е установил одит на Сметната палата, направен за периода 1 януари 2008 г. - 31 декември 2009 г.
В одита са анализирани резултатите от дейността на ВАК за получаването на научни степени и научни звания.
Анализът е извършен въз основа на одитна извадка от 948 процедури, което е 30% от всички процедури.
ВАК се състои от президиум и научни комисии по отделни научни области или специалности, съставите на които се назначават от премиера за срок от три години. Условията и редът за движение на процедурите за присъждане на научни степени и научни звания не са актуализирани през последните 20 години, поради което не са постигнати в достатъчна степен ефективност и ефикасност при отчитането и управлението на дейността, се посочва в анализа.
В него се казва, че действащата нормативна и вътрешно-нормативна уредба съдържа редица противоречия и недостатъци, и затруднява дейността на ВАК.
Според документа е ограничена възможността на научните организации за собствена научна политика при подбор на кадрите, с което се накърнявала тяхната автономност.
При назначаването на професорите, доцентите, старши научните сътрудници и при избора им, основна роля има ВАК, като на практика се посочва с избора кой от кандидатите следва да заема съответната длъжност, пише там.
Президиумът на ВАК заседава нерегулярно, въпреки че по правилник трябва да заседава два пъти месечно, се отбелязва още в одита.
От Сметната палата съобщават, че не са съставяни и не са представяни в Министерския съвет годишни доклади за дейността на ВАК за 2008 г. и 2009 г.
Сметната палата се произнася за научните звания
След като провери 30% от всички процедури на ВАК за получаването на научни степени и научни звания, Сметната палата отсъди, че дейността на комисията не е ефективна
6 декември 2010, 18:05
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!