С лужителите на Перно Рикар България, заедно със студенти по архитектура от архитектурната работилница на Студио ПроЖектиране и студенти по ландшафтна архитектура от Лесотехническия университет, обновиха специално избрана зона в района на езерото Панчарево.
Бяха почистени отпадъците и излишната растителност, бяха засадени нови дървесни видове, а брегът беше укрепен. Създадоха се и зони за отдих с пейки и маси за пикник.
Акцията е част от инициативата Sharing Conviviality на Перно Рикар България.
"За студентите е много ценно да виждат своите проекти, осъществени на практика. Така научават дали работата им е полезна за обществото чрез ценната обратна връзка, която получават", сподели арх. Николай Давидков, един от основателите на Студио ПроЖектиране.
Дело на студентите са архитектурният проект за намесата и фитосанитарната оценка на зоната.
Като продължение на инициативата беше организирана конференцията "Sharing Conviviality - Градът", посветена на градската среда и усилията в посока на нейното устойчиво развитие.
По време на събитието бяха представи успешни проекти и практики,
плод на сътрудничество между неправителствени организации, работещи в сферата на градската среда, и бизнеса.
Конференцията откриха Мирослава Симова – управител на Перно Рикар България и Весела Вълчева МакГий – председател на Български съвет за устойчиво развитие.
В дневния ред на конференцията последва представяне на контейнерна архитектура и съвременен дизайн – тематична презентация, посветена на тенденциите в употребата на контейнери за жилищни площи.
Арх. Румен Първанов от ADA Design показа на гостите авангардни проекти, в които
контейнерите се превръщат в жилищни сгради,
домове за сираци и хора в неравностойно положение, центрове за настаняване от семеен тип, училища, хотели, заведения.
Студио ПроЖектиране от Университет по Строителство Архитектура и Геодезия представи своята дейност и станалите популярни архитектурни намеси, дело на преподаватели и студенти.
Арх. Николай Давидков сподели и идеята за създаване на "Спешна архитектурна помощ" на София – инициатива за своеобразна архитектурна акупунктура, която да даде поле за изява на бъдещи поколения архитекти, в сътрудничество със социално отговорни бизнеси и в полза на местните общности.
Сдружение "Трансформатори" демонстрираха своята успешна "Работилница за намеси",
с която активно отговарят на нуждите на градската среда чрез ангажиране на общността и развитието на таланти, за раждането на нови идеи, за облагородяване на средата, в която всички ние живеем.
Сред представените проекти бяха и актуален проект за градска мобилност, изразен в един от най-успешните български Start-up проекти – мобилното приложение Tickey, което позволява лесно и удобно закупуване на билет за градски транспорт с помощта на мобилния ви телефон.
Проектът предстои да бъде реализиран в редица европейски столици, сред които е и София.
Конференцията завърши с представянето на един от най-успешните проекти
за облагородяване на София – парк "Възраждане".
Реализацията на парка представя изцяло нов бизнес модел за изграждане на публична инфраструктура, в който общински търговски дружества изграждат обществена среда, посредством собствено и привлечено финансиране.
Представена беше и идеята на Перно Рикар България за създаването на специализирано онлайн пространство за споделяне на проблеми, свързани с градската среда и тяхното непосредствено разрешаване, чрез архитектурни намеси, осъществени чрез активната колаборация между творчески организации, държавни институции и бизнеса.
Конференцията бе реализирана в пространството на Absolut Creative Space, изградено от 4 транспортни контейнера, трансформирани в иновативна среда, където тази седмица тече първият фестивал в България, посветен на устойчивите и креативни решения.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!