В случая с двете деца от Асеновград има скандал, но той не е международен, защото има решение на съда, което е в съответствие с Хагската конвенция, ратифицирана от българската държава през 2003 г., заяви пред журналисти в Смолян министърът на правосъдието Меглена Тачева.
За мен е притеснително като министър на правосъдието дали следва да продължавам да бъда министър в държава, в която върховенството на закона и на едно съдебно решение се интерпретират по този начин, каза Тачева.
Попитана какво влага в думите "дали да продължава да бъде министър", тя допълни, че това е неин личен въпрос и решение, което сама ще вземе.
Предстои да го обсъдя, имам да говоря и с министър-председателя за много неща, включително и за отношението на медиите, заяви правосъдният министър.
Случаят придоби особена популярност след репортаж по национална телевизия (виж видео), показващ насилственото отвеждане на едното дете - осемгодишната Николета. На кадрите се вижда как майката на момичето - Барбара Ядвигд, нейна приятелка рускиня, съдебен изпълнител и полиция насила натикват Николета в кола на полското посолство.
С решение на Софийския апелативен съд Ники и седемгодишното й братче Павел трябваше да бъдат предадени на майката в Полша.
Децата отказваха да се върнат при майка си и настояваха да останат в България.
Преди време техният баща Тодор Василев ги довежда в родния си дом в Асеновград, тъй като, по негови думи, майка им се пропила.
Барбара обаче подава в полски съд жалба, че децата й са отвлечени. В България е заведено дело за международно отвличане на деца по международната Хагска конвенция и бащата скоропостижно е осъден.
Присъдата е потвърдена и на последна инстанция и на 13 март 2009 г. е издаден изпълнителен лист за незабавно връщане на децата обратно в Полша.
Версията на майката Барбара Ядвигд
обаче е различна. Пред полска телевизия тя твърди, че е била бита и заплашвана.
"Телевизията показа това,
което им е удобно. А действителността беше друга. Бях бита, заплашена - аз,
приятелката ми и служител от посолството. Никой не се съобразяваше с никого.
Павел го изтръгнаха от мен. В един момент видях, че детето ми го няма. Това
беше ужас!", казва тя в интервю за полската телевизия
"Ти Ви Ен", излъчено и по Би Ти Ви (виж видеото на страницата на Би Ти Ви).
"За какво се бяха събрали всички тези хора от квартала? Никой не предполагаше, че такова нещо ще се случи, че ще стане такъв скандал и затова там имаше толкова малко полиция. В един момент Николета беше в ръцете ми, държах я. А тя крещеше ужасена, защото беше изплашена. В един момент видях как към мен тича като звяр моят мъж. Събори ме, дръпна ме отзад. Аз започнах да крещя и полицаите му сложиха ръцете отзад. Когато видях, че полицаите го държат, аз се опитах да стана заедно с Николета в ръцете си, за да побягна към колата, която беше наблизо. Тогава мъжът ми се изтръгна от ръцете на полицаите и ме захапа. Почувствах как отхапва месо. Никой не показа лицето ми и какво ми е направил".
"Когато бяхме най-напред в посолството, после в министерството, после пак в посолството, а след това тук, в Полша Николета ми каза, че ме обича, прегърна ме. Това дете час по час ставаше все по-нормално. А след два часа вече беше съвсем нормално дете," казва Барбара.
Изчерпани са националните средства за обжалване на решението на българския съд по повод случая с децата от Асеновград, каза председателят на парламентарната комисия по вътрешна сигурност и обществен ред Минчо Спасов.
Комисията се е запознала с наличната информация по случая от Министерството на правосъдието и Държавната агенция за закрила на детето.
В случая няма данни за неправомерни действия от страна на органите на МВР, а е имало опит от страна на българския гражданин да възпрепятства изпълнението на решението на българския съд.
Решението е осъществено по реда на Гражданско-процесуалния кодекс.
Спасов каза още, че комисията е решила да се доизяснят фактите, свързани с действията на социалните работници, на заседание на 10 юни, на което ще присъстват и представители на Комисията по младежта и спорта.
Тогава министър
Тачева каза, че в случая с двете деца от
Асеновград става въпрос за
международно
отвличане
по силата на Хагската конвенция и че бащата ще бъде проверяван от прокуратурата за осуетяване на съдебно решение.
Ден по-рано, след репортажа Окръжна прокуратура-Пловдив образува проверка по случая по жалба на бащата на децата - Тодор Василев протестира за начина, по който се изпълнява съдебното решение, а не самото решение.
Паралелно с ОП проверка по случая образува и Районна прокуратура - Асеновград. Проверката е за принуда и за това до каква степен тя е била удачна за децата и как ще се отрази на психиката им.
Прокуратурата ще проверява и дали са били адекватни действията на служителите на агенцията за Закрила на детето, на полицията и на други държавни институции, присъствали на случая.
По случая се самосеизра и Държавната агенция за закрила на детето (ДАЗД).
Анджей Папиеж, посланикът на Полша в София, излезе с официално становище, че причините за връщането на децата от Асеновград на майката са в следствие на две решения на българския съд. От посолството коментираха, че са съдействали на майката, само при изпълнението на решение на българския съд.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!