З а пръв път от 60 години насам белоглави лешояди са били забелязани в Западна Стара планина тази пролет.
Става дума за около 40 птици от защитения вид, изчезнал от тези места през 50-те години на миналия век.
Орнитолозите от Българското дружество за защита на хищните птици се надяват да се излюпят и първите малки.
От 7-8 години край село Долно Озирово в община Вършец е изградена волиера за отглеждане на лешояди с цел повторното им заселване в района.
Птиците се внасят от Испания, преминават през 12-месечен период на адаптация и след това се пускат в природата, като се захранват периодично на определени места с мърша.
Три нови гнезда на царски орел
пък са установени в Югоизточна България по време на теренна дейност, съобщиха от Българското дружество за защита на птиците (БДЗП).
Интересен факт е, че от 2007 г. не е имало нови двойки в Сакар планина, където е основното ядро на популацията на царския орел.
Една от новозаселилите се двойки е заела изкуствено гнездо, поставено от екип на дружеството. И двете птици са в преходно оперение.
Другите две новоустановени гнезда се намират в Дервентските възвишения и долината на река Тунджа.
И тази година БДЗП организира охрана
на най-застрашените гнезда на царски орли с помощта на местни доброволци.
Това помага за намаляване на човешкото безпокойство по време на размножителния сезон, което е доказало ефекта си през годините и води до увеличение на броя на успешно излетелите от гнездата малки с около 30 на сто.
От април 2015 г. започва охраната на четири застрашени гнезда, които организацията традиционно пази с помощта на доброволци.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!