Нв връх Шипка в Стара планина започнаха националните възпоменателни чествания по случай 135-ата годишнина от Шипченската епопея през Руско-турската освободителна война.
Беше издигнат националният флаг и беше запален вечен огън в присъствието на президента на Републиката Росен
Плевнелиев.
Държавният глава отбеляза, че за първи път тържествата са толкова мащабни и
благодари на всички от Инициативния комитет и на всички
управляващи, че организират тържества с национална значимост.
"Казват, че знамето - когато бъде издигнато горе - оттам се вижда ясно
Дунав", заяви Плевнелиев и напомни, че трикольорът е издигнат на
22-метров пилон, а
огънят е запален за първи път след близо 35 години.
За всеки българин Шипка е свято място. Тук ние заставаме смирени и горди, изпълнени с благоговение пред саможертвата на опълченците, които промениха хода на историята и донесоха така жадуваната свобода, каза държавният глава.
Чрез множество въстания през петте робски века нашият народ доказа, че ние не се примиряваме с липсата на духовна, политическа и човешка свобода, че е готов на всякакви жертви за нейното възстановяване. Десетки са опитите на българите да отхвърлят ярема на робството, всички от които с огромно значение за формирането и поддържането на волята на нашите сънародници да живеят в една свободна и независима държава, изтъкна Плевнелиев.
Президентът припомни, че в боевете немногобройните и недобре въоръжени опълченски дружини са се сражавали героично заедно с руските отряди и подкрепленията от армията на генерал Радецки.
Те издържаха на непоносимата августовска жега, давайки свидни жертви, но не позволиха на над 30-хилядната армия на Сюлейман паша, подпомогнат и от башибозука, да отиде на помощ на обсадената в Плевен вражеска армия. Българските опълченци взеха равноправно и решително участие в отстояването на Шипченския проход и осигуриха възможността за решителен щурм на руската армия.
Със своето родолюбие, героизъм и себеотрицание опълченците зададоха примера, върху който се изгради младата българска армия, каза Плевнелиев.
По думите му така Шипка се превърна във върховен символ на българската сила и достойнство. Тя зададе онази висока мярка на родолюбие и жертвоготовност, която ще остане завинаги в основата на българския национален дух, каза президентът.
Директорът на Националния исторически музей Божидар Димитров припомни драматичните исторически събития и военните действия, сравнявайки с други фундаментални за българската история събития и дати. Свободата си я спечелихме тук, на този връх, изтъкна Димитров.
На тържествата присъстват областните управители на Габрово, Стара
Загора, Монтана, Ловеч и Велико Търново, кметове, народни представители,
учени-историци и др.
Днес преди обяд се състоя състезание по скоростно изкачване на стълбите към Паметника на свободата. Победителите бяха наградени от президента Плевнелиев, който сам изкачи стълбите за 3 минути и 10 секунди.
Утре в Художествена галерия в Казанлък ще бъде открита изложбата "Руско-турската война в творчеството на
руските и българските художници".
Редица прояви предстоят до края на месеца:
На 21 август
11.00 ч. в градинката до театъра в Габрово ще бъде открита изложба "Девически манастир "Свето
Благовещение" - Габрово по време на Руско-турската война, 1877 г."
Същия ден ще бъде открита възстановената експозиция на командния пункт на генерал Столетов и зимна войнишка землянка
от времето на войната.
От 22 до 24 август в центъра на Габрово ще бъде уредено изложение на открито "Оръжието на българската свобода".
На 24 август в присъствието на вицепрезидента Маргарита Попова
в Регионалния исторически музей в Габрово ще има родова среща на наследници на опълченци от окръга. Същия ден Гвардейският представителен духов оркестър и Представителният ансамбъл на Въоръжените сили ще изнесат концерт в Казанлък.
Тържествената вечерна проверка ще бъде на 24 август на площад "Възраждане" в Габрово.
На 25 август в Соколския манастир ще се отслужи панихида в памет на загиналите в Шипченските боеве.
На 25 август са туристическият поход до връх Шипка и Четвъртото мемориално планинско бягане "Шипченска епопея".
По обяд същия ден на територията на Националния парк-музей "Шипка" националното дружество "Традиция" ще представи възстановка на шипченските боеве.
След 35 години - отново вечен огън на Шипка
С родолюбие, героизъм и себеотрицание опълченците зададоха примера, върху който се изгради младата българска армия, заяви президентът Росен Плевнелиев на връх Шипка
14 август 2012, 15:15
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!