Македонското министерство на външните работи отговори експресно на внесената на 4 август вербална протестна нота от страна на България за случая с арестуваната Спаска Митрова от Гевгели, съобщи частният телевизионен канал А1.
В писмено съобщение на МВнР на Македония, цитирано от А1, пише: "двете държави не трябва да си позволяват злоупотреба с гражданствата и паспортите като алиби за бракоразводните проблеми или за прикриване на данък, какъвто например бе случаят с бившия министър на здравеопазването Владо Димов.
Очакваме българските власти да се дистанцират от тази класическа манипулация с човешката съдба, тъй като отношенията между двете приятелски страни не трябва да стават заложник на хора, които търсят покритие на своите семейни недоразумения и криминални действия", се казва в съобщението на МВнР на Македония.
Дипломати от българското посолство в Скопие са останали учудени, че представител на мисията не е повикан в македонското външно министерство, за да му бъде връчен текста на съобщението, каквато е редовната дипломатическа практика, а е излъчено само съобщение до македонските медии.
Българската гражданка Спаска Митрова е била осъдена в македонския град Гевгели.
По сведения на нейните роднини в Гевгели 23-годишната Спаска Митрова, която е с българско и македонско гражданство, е била осъдена на три месеца затвор за това, че не е осигурила на мъжа си легло за времето, в което той посещавал детето си.
Размяната на дипломатически послания - устен демарш в София и писмен отговор чрез македонските медии в Скопие, свързани със случая Спаска Митрова, днес са
в центъра на вниманието на македонските печатни издания.
Общият тон на публикациите е критичен по отношение на България, която била превърнала един битов случай в междудържавен проблем, заплашващ двустранните отношения.
"Новоизлюпена българка скара София и Скопие", констатира многотиражното издание на ВАЦ "Дневник". Според ежедневника, София била изпратила безпрецедентно остра и предупреждаваща нота заради ареста на гевгеличанката Спаска Митрова, която през месец април с помощта на Сдружението "Радко" експресно е получила български паспорт.
"Новото българско правителство на премиера Бойко Борисов не се поколеба много да използва случая с гевгеличанката Спаска Митрова, за да изпрати на своя съсед непремерена дипломатическа нота, а официално Скопие отговори, но с много по-умерен тон", отбелязва изданието.
Представяйки съдържанието на българската "нота" и македонския отговор, вестникът намира, че "случаят получи голяма публичност и за съжаление е политизиран до крайни граници".
Авторът Христо Ивановски посочва и "другата страна на историята, за която българската общественост все пак не е информирана". В основаната на тази "неизвестна част" стои експресното получаване на българско гражданство от страна на Спаска Митрова с помощта на Сдружението "Радко".
В заключение "Дневник" цитира представител на правителството на Македония, който изрично пожелал да остане анонимен, според когото "реакцията на София е незряла. Прилича ми на "ето, ние сега сме в ЕС, затова ще видите какво ще ви правим".
Македонското правителството никога не е използвало случая с ОМО "Илинден"- ПИРИН, или на някои други отделни хора, които бяха затворени, за да попречи на влизането на България в ЕС. Проблемите винаги трябва да се решават с диалог, а не със закани", казал неназованият представител.
Близкият до опозиционните социалдемократи ежедневник "Утрински весник", също издание на ВАЦ, отбелязва, че "България се закани на Македония заради затворената Митрова".
Авторът Димитър Чулев се позовава на източници на вестника, според които от правна гледна точка случаят със Спаска Митрова е "чист" и че не ставало дума за никакво преследване на български гражданин. Напротив, присъдата против гевгеличанката била произнесена през 2007 г., когато по наказателно дело "вземане на малолетник" тя била осъдена на шест месеца затвор.
Описвайки перипетиите на Митрова по съдебните инстанции, "Утрински вестник" задава въпроса към българската страна "как така Митрова, която имала влязла в сила присъда, е могла да получи гражданство от съседната държава".
"Българите заиграха по гръцките ноти", констатира националистическият "Време", който вижда "заплахи за вето и дипломатически натиск поради "Радковци".
Вестникът описва подробно съдържанието на разменените дипломатически становища между Скопие и София, като се прави връзка с отказа на Централния регистър в Скопие да впише Сдружението на българите "Радко".
Описва се и случаят със Спаска Митрова, като се акцентира на опитите на България да го политизира, "само поради това, че Митрова се декларира като българка".
В редакционен коментар под заглавие "Българско сиртаки" се прави "прочит" на политиката на България, която, "естествено, не искайки да регистрира македонската партия ОМО "Илинден - Пирин", създава подобен проблем в Македония, за да се неутрализира европейският натиск върху България".
Това обаче, което в цялата история било неразбираемо, бил опитът на българското правителство да спаси Спаска от излежаване на присъдата й затвор, като "не е важно това, че тя не е зачитала законите, а само това, че се декларира като българка".
"Български тест за европейския вход", така "Шпиц" оценява ситуацията, като допълва, че "българското министерство на външните работи предупреди, че ще ни постави под лупа, за да оцени нашата готовност за европейска интеграция".
Изданието обаче дава ясно да се разбере, че "въпреки бързането на официална София да научи позицията на македонското правителство и да издейства по-различно решение за Митрова, най-вероятно България ще трябва да почака".
Цитиран е и министърът на правосъдието Михайло Маневски, според когото "първо ще разгледаме случая, който се намира в съда в Гевгели и след като проверим всички информации, ще се обърнем към България чрез македонското министерство на външните работи".
"Шпиц" обаче смята, че въпреки изострянето на отношенията, няма опасност от българско вето за процеса на присъединяване на Македония в ЕС и НАТО".
"Работата не е толкова сериозна, колкото е с Гърция. С България имаме много по-приятелски отношения. Въпреки че премиерът Бойко Борисов имаше едно изявление за страната, което беше политическо, не смятам, че има опасност да се страхуваме, че те ще ни поставят условия с нещо", казва аналитикът Владимир Мисев, цитиран в "Шпиц".
"Знаехме! България заяви за вето върху влизането ни в ЕС", пише близкият до ръководството на управляващата ВМРО-ДПМНЕ ежедневник "Вечер".
"България напълно очаквано заяви, че ще блокира македонското членство в европейските сткруктури", пише изданието, като допълва, че "оттам се поставя условие пред страната ни".
Описвайки случая с Митрова, вестникът прави заключението, че "българските представители, които не признават правата на малцинствата в своята държава, не зачитат решенията на Европейския съд за правата на човека като правото на сдружаване и на свободно изразяване, постоянно ни се заканват".
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!