С ветият Синод на Българската православна църква осъди наредба на здравното министерство относно действащия медицински стандарт за недоносените деца, определящ разликата между раждането и аборта.
"Настоящото Становище е мотивирано от убеждението ни, че едно от водещите призвания на светата ни Църква се състои в това
тя да бъде духовен и морален коректив на мисленето като цяло, на нормативната и законодателната политика
и на всички дейности, които се отнасят до Божието творение и особено – до неговия венец човека", се посочва в позицията на Синода.
На 21 юли т.г. бившият здравен министър д-р Таня Андреева е взела решение за промяна на промяна на границата между раждане и аборт. Досега в стандарта по акушерство и гинекология за живородено дете се смяташе такова над 600 г и/или над 22 гестационна седмица (г.с.), а по новия стандарт критерият се променя на над 800 грама или 26 г.с.
Според становището на Синода тази наредба се отнася до принципно неправилното третиране на човека като едносъставно (само физическо) същество и в частност до бездуховното и безчовечно отношение към недоносените деца и техните семейства.
"Св. Синод се придържа към библейското откровение за сътворения от Бога човешки живот и за неразделната двусъставна структура на човека – създаден с душа и тяло от самото си зачеване", се посочва още в становището.
Според църквата третирането на човешкото същество като лишен от душа "концептус", "зародиш" или "плод", чийто признак за живот и жизненост е единствено "циркулацията на кръвта",
"потриса силно ведно с произтичащите от това неправилно разбиране тежки последствия".
Сред откроените от Синода последици са – редуциране на човека до едната му телесност, обезличаване на човешката личност, легитимиране на аборта, опит за разширяване обхвата на понятието „аборт” с включване в него на определена категория преждевременни раждания, както и жестоко отношение към недоносените деца с тегло под 800 г и техните семейства – чрез липса на адекватна грижа и чрез узаконяване на убиването на всички бебета, появили се на бял свят с гестационна възраст под 26 г. с. и които не са успели да живеят поне 3 денонощия.
"Човешкият живот е свят Божи дар от самото си зачатие и затова никой, освен Бог, няма право да го отнема, нито да лишава човешкото същество от възможности за развитие, нито – в случай на преждевременна смърт – да го третира като безличен "биологичен отпадък",
категорични са от Синода.
Св. Синод призовава всички ангажирани и носещи отговорност към семейството и обществото институции да преосмислят философията на действащия медицински стандарт, както и критериите в Закона за гражданската регистрация за даване на име, издаване на акт за раждане и ЕГН.
"И това да бъде направено така, че
безусловно да бъде защитено правото на всяко живородено дете да живее,
да получи име, акт за раждане и ЕГН, да бъде лекувано, да бъде кръстено, да расте и да се радва на родителска любов, на семейна и църковна грижа.
А на мъртвородените деца да бъде осигурено правото да получат име, акт за раждане със съответното име и ЕГН.
Така и техните родители ще бъдат истински подкрепени от държавата в най-тежкия за тях момент, когато преждевременно са изгубили своето дете", се казва още в становището.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!