С ветовноизвестната френска актриса и певица от български произход Силви Вартан днес бе наградена с "Медал за човеколюбие" на БЧК за изключителен принос към хуманитарните каузи на организацията.
Силви Вартан беше лице на две поредни благотворителни кампании по Програма "Топъл обяд", които осигуриха безплатна храна на ученици в неравностойно положение от цялата страна. За последните 10 години в училищните столове и трапезариите на БЧК се храниха безплатно над 8 000 български деца - сираци и от социално слаби семейства, които не отпаднаха от училище.
През последните четири години даренията на Асоциацията "Силви Вартан за България" по програмата "Топъл обяд" възлизат на над 40 000 лева.
"Благодарна съм, че с брат ми успяхме да създадем асоциацията си и с помощта на много доброволци. 30 представители имаха възможност да дойдат в България, да видят страната и какво правим. Благодаря на всички, които винаги са ни помагали в осъществяването на нашата дейност", сподели Силви Вартан след награждаването.
Ученици от столични училища, включени в програмата, благодариха на Силви Вартан, а тя награди с ръчен часовник детето с най-висок успех през учебната година.
Преди дни певицата представи в София втората си автобиографична книга "Дума по дума". Тя сподели, че Франция е успяла да осъществи нейната мечта, която е започнала в София.
Вартан е осъзнавала, че иска да бъде артист още на 6-годишна възраст, а първата и сценична изява е била в Копривщица.
"Много по-късно обаче разбрах, че другите ми подражават. Исках да бъда актриса, но пях съвсем случайно, защото моят брат беше музикант и ме беше ангажирал, за да заместя някого. След това много бързо започнах да се качвам на сцената и да общувам с хората, а това много ми харесва", разказа певицата, която с течение на годините изпитвала все по-голямо удоволствие от това, което прави.
"Задавам въпроса: "Коя съм аз?", но ние сме от там, откъдето идваме. Моите чувства и усещания са български и славянски преди всичко", каза тя.
Според Вартан честата смяна на страните, позволява на хората да се адаптират към новите места. За себе си тя разказа, че винаги има стегнат куфар за път и винаги е в очакване да разположи "новата си къща" на ново място.
Певицата не крие, че обича да сменя костюмите си и да се забавлява не само в живота, но и на сцената. През всичките 30 години от кариерата си Вартан е сменяла спектаклите и на всеки 2 години е правила нов.
"Винаги в животи си съм искала да се забавлявам и не обичам рутината. Обичам страстта и обновяването, а тази професия я упражнявам, за да избягам от рутината. Щом разбера, че дълго време съм се занимавала с нещо, обръщам нещата на 180 градуса", каза още Силви Вартан.
Певицата си спомни и за своя дядо, за когато каза, че е бил впечатляващ човек, на когото се е възхищавала. "Усещах голямата му любов към мен, а той прекарваше голяма част от времето си с мен. Имаше голяма кутия с цветни моливи и ми разрешаваше да я отворя, когато съм послушна. Когато бях дете, неговата къща и градина бяха моят свят", разказа Вартан.
Автобиографичната книга "Дума по дума" на Силви Вартан е написана като азбучник, но в нея по много особен начин са представени вътрешните изживявания на всяка дума, предадени по великолепен начин от певицата. За разлика от дългите речници, в този София се римува с Париж, Лакатник - с Лос Анжелис, Марица - със Сена, а самота – със свобода.
Силви Вартан е една от най-обичаните френски поппевици. Родена е на 15 август 1944 г. в Искрец. Майка й е унгарка. Баща й бил от арменски произход и работел като аташе във френското посолство у нас. По-късно семейството заминава за Париж.
В първата си автобиографична книга "Между сянката и светлината" Вартан разказва за софийското й детство, за първите години в тясната хотелска стая в Париж, за любовта си с Джони Холидей.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!