С ъс сегашните темпове равенството между мъже и жени ще бъде постигнато след 100 години.
Това показват данни на Световния икономически форум. По притеснителното в статистиката е, че за пръв път от 2006, когато организацията започва да прави такива изчисления, разликата се увеличава.
NYT: Защо жените бяха по-доволни от секса през социализма
Възрастовата дискриминация на жените започва на 40 години
В България обаче ситуацията се подобрява, поне според СИФ. Страната ни заема 18-то място в света по осигуряване на равни възможности за мъже и жени.
Основна причина е повишаването у нас на политическото представителство на дамите у нас през последната година.
Данните се събират от 144 страни, като обхващат икономическите възможности (заплати, заетост по сектори), образованието, здравеопазването и представителството в политиката.
The global gender gap widened last year for the first time since 2006, WEF says https://t.co/33JAWgz9lJ pic.twitter.com/64aL7UlFf6
— Bloomberg (@business) November 2, 2017
Общите изчисления показват, че в световен мащаб жените разполагат с 68% от възможностите, налични за мъжете. Миналата година този дял е бил 68,3%.
Поради това е спаднал и прогнозния период за елиминирането на разликата във възможностите за различните полове, който през 2016 е изчисляван на 83 години.
Равенството е най-близко в сферите на здравето и образованието, но икономическите възможности и участието в политиката изглеждат трайно доминирани от мъжете.
Изчисленията сочат, че на жените ще им трябват 217 години преди да получават заплати като тези на силния пол.
The global gender gap has widened in the past decade and will take 100 years to close, a new study says https://t.co/WmlzGYpyqs pic.twitter.com/yKjgRDPjh1
— Financial Times (@FT) November 1, 2017
В общ план най-прогресивни са скандинавските страни. В Исландия разликата във възможностите се изчислява на 12%, а Норвегия, Финландия и Швеция също са сред първите пет страни в класацията.
Може би изненадващ четвърти е Руанда с 18% разлика. Там дамите заемат три на всеки пет места в парламента, което в момента е най-високият такъв дял в света.
Другите страни в Топ 10 са Никарагуа, Словения, Ирландия, Нова Зеландия и Филипините.
Най-лошо е положението в Близкия Изток и Северна Африка. Раздираната от гражданска война държава Йемен е последна в класацията.
The gender gap at work https://t.co/vKDpVVm3DT pic.twitter.com/gfM7KjJzAs
— Eyewitness News (@ewnupdates) November 2, 2017
След Словения именно България е страната с най-много подобрения в осигуряването на равни възможности. Позицията ни в общия индекс се е повишила с над 20 места до 18-то място.
„Това се дължи на значителни подобрения в субиндекса „Политическо овластяване” и по-конкретно на повишеното полово равенство в заеманите министерски и депутатски места”, пише в доклада на СИФ.
В него се изтъква, че жените в правителството са 52% от състава му. В тези изчисления почти със сигурност се имат предвид и зам.-министрите и други администратори в МС, тъй като в самия кабинет на Бойко Борисов има 5 жени от общо 21 човека.
У нас обаче продължава да има проблеми с полово неравенство в работната среда, както показаха данни на Министерството на труда и социалната политика.
The key to closing the gender gap? Putting more women in charge https://t.co/LY0O0mmygR #gendergap17 pic.twitter.com/OjSe4R9sXg
— World Economic Forum (@wef) November 2, 2017
В политиката не е изненадващо, че нови либерални лидери на големи страни като Канада и Франция увеличават присъствието на жени в управлението. Такъв е случаят при канадския премиер Джъстин Трюдо и френския президент Еманюел Макрон.
Обратното, след идването на власт на Доналд Тръмп в САЩ например женското представителство в американската власт е на най-ниското си ниво за последното десетилетие.
Докладът отчита, че разликата в заплащането на мъжете и жените не се дължи само на дискриминация при определянето на заплатите, а и на факта, че дамите е по-вероятно да се занимават с неплатена или почасова работа.
Use our heatmap to explore the gender gap around the world https://t.co/bIejhoa4ek #gendergap17 pic.twitter.com/RGlIx3IIm9
— World Economic Forum (@wef) November 2, 2017
Наред с това те са ангажирани в по-зле платени професии и е по-малко вероятно да са сред висшите ръководители на частни компании.
В балканската държава Словения има най-малка разлика в заплащането – там доходите на жените се равняват на 80,5% от тези на мъжете.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!