Д али базовият доход е утопия или реална идея? Тази тема отдавна е в общественото пространство, а вече има и конкретни предложения.
Лидия Делирадева, съпредседател на Съюза за директна демокрация и бившият социален министър Иван Нейков коментираха темата в предаването „Събуди се” по Нова ТВ.
„Става въпрос за инвестиция на държавата в развитието и образованието на всеки един гражданин.
Социалните помощи са абсолютно безсмислени, защото те не направиха хората по-богати и сигурни, а точно обратното.
Базовият доход е сума, която се полага на всеки един български гражданин, който има активна регистрация на територията на България. Колко пари точно ще се получават, ще се изчислява на база на БВП”, обясни Делирадева, която подкрепя идеята.
„Това не е българска идея, а на двама европейски професори. Тези пари се полагат през целия живот на човека. Ако това беше утопия и не е възможно, както твърдят политиците на прехода, ние нямаше за 26 години да се убедим, че социална политика у нас няма”, допълни тя.
Иван Нейков не е съгласен. „За да получи някой нещо, някой трябва да му го даде.
Тезата: дава държавата е самозаблуда. Държавата няма свои пари.
Всяка екзотична идея изглежда така в даден момент. Може и след 100 години идеята за базов доход ще е нещо толкова ежедневно, че на никого няма да прави впечатление.
Ние обаче вече имаме един вид базов доход. Какво е безплатното задължително средно образование? Каква е разликата между тази нова или модифицирана идея за подпомагане? Това е кешът – даваме пари, за да се развива. Недостатъкът на тази идея е универсалността ѝ, която носи известна доза несправедливост. Не на този, който има нужда, а на всички”, коментира от своя страна Иван Нейков.
„Базовият доход не е система на равенство, а на стимул за човека да работи, но да не бъде работещ беден.
Тази идея е абсолютно невъзможна, ако в България продължава да управлява представителната демокрация”, контрира Делирадева.
Целия разговор гледайте във видеото горе.
А как е по света?
На 45 места в света базовият доход е вече реалност, информира Нова ТВ. Първият пример идва от страната на лалетата. В холандския град Утрехт от 1 януари 300 доброволци ще получават месечна заплата в размер на 1100 евро.
Това ще се случва в продължение на три години независимо дали доброволците работят, или не и независимо какви други доходи имат. Експериментът постепенно ще обхване целия град, а ако е успешен, ще се проведе на още 8 места в Холандия като Хага, Тилбург и Грьонинген.
И ако в Холандия се раздават държавни пари, зад океана базовия доход се осигурява от место казино. Примерът е от град в Северна Каролина с население 8000 души. Вяска година жителите на Чероки получават 10 000 долара на човек.
И обратно в Европа, където
най-вероятно Финландия ще е първата, която ще въведе официално базовия доход на национално ниво.
Очаква се решението да бъде взето в края на годината.
Ако това се случи, скандинавската страна ще спре всички съществуващи обезщетения и вместо тях ще дава по 800 евро на месец на всеки свой пълнолетен гражданин. Сумата няма да се облага с данъци. 69% от финландците, в това число и премиерът на страната, подкрепят тази идея.
Референдум по темата пък ще има в Швейцария. При това още тази година. Според социологическите проучвания 49% от швейцарците биха подкрепили дохода, въпреки че през септември миналата година парламентът призова населението да отхвърли идеята.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!