М инистърът на образованието проф. Тодор Танев обясни днес на специален брифинг, че не е предвидено „История славянобългарска” да отпадне от учебната програма, а просто ще се изучава не в шести, а в девети клас.
"Сега предисловието от историята на Паисий се изучава по литература в шести клас, но би било по-добре да бъде в девети клас заради възрастовата психология, както и заради това, че съвпада с това, което ще се изучава по история", обясни проф. Танев.
Новината, че произведението на Паисий отпада от учебния материал на шестокласниците предизвика негативни реакции.
Други знакови произведения, които липсват при предвидените промени, са песните на Добри Чинтулов „Вятър ечи, Балкан стене" и „Къде си, вярна, ти, любов народна". За тях обяснението е, че само като текст тези произведения не са толкова въздействащи, както като песен, и заради това тяхното изучаване е оставено за часовете по музика.
Предвидените промени в учебната програма са с цел тя да бъде осъвременена и олекотена,
като в това влиза да има повече часове за упражнения и повече свобода за учителите, когато трябва да избират какво извън задължителния материал да бъде предоставен не децата, обясниха експерти от МОН.
Министърът на образованието каза още, че проектите за учебните програми за втори, шести и осми клас са публикувани на сайта на МОН за обществено обсъждане в продължение на месец.
Предвижда се да отпадне „Бай Ганьо в банята” , ето как министърът обясни подобна промяна:
За промените в учебната програма потърсихме мнението на преподавателката по литература и директорка на 56-то СОУ "Проф. Константин Иречек" – Мая Николова.
Според нея „История славянобългарска” е много по-добре да се изучава в девети клас, а не в шести. „За шестокласника това е изключително трудно разбираем език, а от там вече и посланията”, смята Мая Николова. Тя е съгласна и че песните на Добри Чинтулов ще са много по-въздействащи, ако се учат наистина като песни, а не като текстове.
„Трябва да разберем, че в средното училище ние не подготвяме бакалаври по българска филология”, казва директорката на 56-то СОУ в София. Според нея една от причините днешните ученици да не желаят да четат е имено натовареното учебно съдържание по литература, по което често се случва да се „препуска”. Според Мая Николова това, което е предложено да остане като задължителни текстове в новата учебна програма, е достатъчно.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!