Кт тът на София Йорданка Фандъкова поиска да бъде отложен докладът по предложението за предоставяне на концесия за строителство на градски СПА комплекс и реконструкцията на Минералната баня в Банкя. Предложението трябваше да бъде гласувано днес на сесията на Столичния общински съвет (СОС).
"След като разбрах, че въпросът не е обсъден достатъчно с жителите на Банкя, поисках докладът да бъде отменен", заяви пред журналисти Фандъкова.
Тя обясни, че през следващите месеци по темата трябва да се направят сериозни обсъждания и да се разгледат всички предложения на гражданите.
"За съжаление, дълги години въпросът не е бил решаван. Сградата на старата баня в Банкя, която е и паметник на културата, е в изключително тежко състояние", каза Фандъкова.
Според нея след като по проблема дълги години не е направено нищо, може да се изчака още няколко месеца, за да се вземе най-доброто решение.
"Този протест е политически. Вижте кой протестира и ще разберете за какво става дума. Много партии
започват и провеждат своята предизборна кампания чрез искане на оставки.
А по искания на протестиращи Столичната община работи ежедневно", каза на журналисти Йорданка Фандъкова след заседанието на СОС.
Предложението на кмета е Минералната баня в Банкя да бъде дадена на концесия за 35 години. Ще бъде предоставена концесия за реконструкция, консервация, реставрация и социализация на първата в България банска сграда с модерни за времето си - 1910 г. - технически съоръжения.
Концесията включва строителството на градски СПА хотел в град Банкя с открит форум, басейн, подземен паркинг и топла пешеходна връзка, която свързва хотела с минералната баня.
Сред основните ползи от концесията, посочени в първия доклад, който още ще бъде обсъждан, са възобновяване на социалната функция и съхраняване на сградата на банята като значим паметник на културата и символ на града, ползването на открития форум 30 дни всяка година за безплатни обществени прояви, осигуряване на приходи за Столичната община, които се очаква да бъдат не по-малко от 4 млн. лв. за срока на концесията.
Днес дошлите да протестират пред общината издигнаха лозунги "Г-жо Фандъкова, вървете си". Искането е решение да бъде взето, само след като местното население се произнесе по въпроса. Но темата бързо беше забравена и последваха критики срещу "Топлофикация - София" и изобщо срещу общината.
Минералната водата от изворите в Банкя е с температура 34-38 градуса Целзий, с общ дебит 50 л в секунда. Препоръчва се при сърдечно-съдови заболявания, заболявания на опорно-двигателния апарат, функционални заболявания на нервната система, гинекологични заболявания, хипертония. Каптирани са през 1906 г.
Двуетажната сграда на банята е проектирана от известния немски архитект Карл
Хохедер (1854-1917) - професор във Висшето техническо училище в Мюнхен. Тя е един от ярките примери на европейската архитектура от
първото десетилетие на ХХ в. със значително запазена степен на
автентичност, декларирана като архитектурен паметник на културата от 1983 г.
След 1950 г. в Банкя бяха построени редица резиденции, санаториуми и почивни станции, но от над 50 години за сградата на Минералната баня не са полагани никакви грижи и тя е в плачевно аварийно състояние.
Ще обсъждат съдбата на банята в Банкя
Забравената и рушаща се над 100-годишна Минерална баня в градчето изведнъж предизвика политически тревоги и вълнения
11 април 2013, 14:17
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!