Част от анкетата е свързана с това дали на работниците постоянно се възлага много работа, с която те не могат да се справят.
Друга част от въпросите пък касаят отношенията между колегите и как те се разбират помежду си, обясни Донев.
Ако половината работници не се чувстват добре на работното си място заради някакъв вид тормоз, ревизорите ще отчитат високи нива на стрес и ще отправят предписания към ръководителите.
Ако в дадена компания съществува спор между колеги, шефът трябва да се опита да изглади отношенията им, за да могат служителите да се трудят в нормална работна среда, смятат експертите.
Ако началниците не вземат мерки, за да ограничат напрежението в офиса или предприятието, те могат да бъдат санкционирани с глоба. Идеята е по този начин да се намали нивото на стрес във фирмите, а служителите да работят в по-спокойна и съответно по-здравословна обстановка.
Според лекарите, ако човек е подложен дълго време на напрежение, съществува риск от психични нарушения или сериозни физически заболявания като диабет, сърдечно-съдови заболявания, инфаркт.
Само при някои хора напрегнатата обстановка е стимул да си свършат работата качествено и в срок, коментират експерти по човешки ресурси. Други обаче приемат трудно големите изисквания на шефовете и кратките срокове за приключването на поставена задача.
Според различни международни проучвания трима от всеки четири души са подложени на стрес на работното място. Дали това е така и у нас обаче ще стане ясно в края на месеца, когато инспекцията ще обобщи резултатите от проверките си.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!