Комисар Красимир Петров, директор на "Гранична полиция", е бил освободен от поста си.
Все още не е ясно кой ще заеме мястото му, заяви министърът на вътрешните работи Цветан Цветанов. В момента се разглеждат няколко кандидатури.
Цветанов каза, че след разговори със служители на звеното в МВР, което се занимава с корупцията по граничните пунктове, се е убедил, че отстраняването на Петров е правилно решение.
Министърът посочи, че много от ангажиментите по Шенген не са изпълнени.
От април 2007 г. до сега Министерството на вътрешните работи е усвоило едва 33,4 млн. евро по Шенген от общо 142 млн. евро, разпределени за ведомството, съобщи Цветанов.
Ако не бъдат усвоени оставащите над 100 млн. евро до ноември месец тази година, България ще ги загуби безвъзвратно.
Цветанов е разговарял с финансовия министър Симеон Дянков как могат да бъдат ускорени обществените поръчки за усвояването на средствата. Министерството на вътрешните работи ще проверява и всичко направено от предишните управляващи по Шенген.
Красимир Петров е 58-годишен и бе назначен за ръководител на "Гранична полиция" през 2005 г., от тогавашния вътрешен министър Румен Петков.
След оставките на Петков и на ръководителят на Национална служба "Полиция" Веселин Петров през пролетта на 2008 г., Красимир Петров пое временно и полицията.
Дори за известно време се говореше, че има вероятност да стане и главен секретар на МВР.
Петров е завършил право в Софийския университет "Св. Климент Охридски". Бил е състезател и треньор по академично гребане, о след това има дългогодишна кариера в МВР. Наричан е "универсалният полицай", защото е сменял много постове.
От 1981 г. до 1992 г. е бил последователно районен инспектор, началник отдел и зам.-шеф на СДВР.
От 1992 г. до 1997 г. е командир на баретите, през 1997 г. е директор на СДВР.
Подчинени на Красимир Петров участваха в злополучна операция в кв. "Белите брези" в София през 1993 г. и се изпозастреляха едни други поради грешка в операцията.
Петров бе начело на полицаите, които разгонваха демонстрантите около сградата на Народното събрание по време
на вълненията при свалянето на Жан Виденов през зимата на 1997 г.
Тогава беше пусната версията, че при щурма на Народното събрание на 10 януари 1997 г., благодарение на него, не се е стигнало до по-големи поражения и дори жертви.
Но след като на власт дойде правителството на ОДС, начело с Иван Костов, от 1997 до 2001 г. Петров излезе от системата на Вътрешно министерство, беше охрана на две банки, а после оглави охранителната фирма на "ЛУКойл".
От 1 октомври 2001 г. до 27 декември 2005 г. беше ръководител на РДВР-Бургас. От края на 2005 г. стана началник на "Гранична полиция".
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!