Управителят на болницата "Св. Иван Рилски" в Горна Оряховица д-р Миролюб Кожухаров остава на поста си.
Два гласа не стигнаха на извънредното заседание в Общинския съвет за неговото освобождаване след скандала в болницата заради смъртта на недоносеното бебе на 17-годишно момиче.
"Изкючително неприятен е
случаят, който
хвърля петно както върху отделението,
така и върху цялата болница. С това отделение ние досега се гордеехме, тъй като условията там са изключително добри и болницата обслужва над 100 хил. жители на шест общини", е казал за БГНЕС кметът на Горна Оряховица Йордан Михтиев.
От общината очакват компетентните органи да се произнесат дали екипът от акушер-гинеколози са невинни или не.
И в момента те продължават да дават дежурства и да работят в отделението.
"Жаргонът, който е използван
и е записан със СРС-та, е изключително неприятен.
Аз исках болницата да бъде водеща сред общинските, да бъде оборудвана с нова техника и гражданите да могат да получават квалифицирана, компетентна медицинска помощ", е казал още горнооряховският кмет.
Според него при всяко
положение скандалът ще повлияе негативно на авторитета на болницата.
"Стъписани са и докторите, мълчат, затворени са. И болните също. Обстановката е тягостна и неприятна", е добавил той.
По-рано днес д-р Кожухаров каза пред БГНЕС, че Общинският съвет е принципал на болницата и има право да направи, каквото иска. "Викат ме, аз ще отида и ще давам обяснения. Може и да ме сменят", това коментира той по повод скандала с намерения нежизненоспособен плод. Кожухаров посочи, че за него
не е проблем да бъде отстранен от поста.
Днес сутринта д-р Димитър Ленков, главен секретар на Българския лекарски съюз (БЛС), каза по повод обвинението срещу четиримата лекари от болницата в Горна Оряховица за умъртвяване на бебе: "Нека да престанем да говорим за раждане, защото си има медицински критерии, по които една бременност се води като раждане или като абортен плод. Това е важно, защото в публичното пространство не престава да се говори за раждане", посочи той.
Според Ленков, ако раждането
е било в специализирана клиника и детето веднага е било поето от специалисти и е
била приложена цялата терапевтична гама от лекарства,
то е могло да бъде спасено.
Това е възможно в Северна България само в университетската болница в Плевен и във Варна, подчерта Ленков.
Не са "спали" лекарите. Ето връзката с делегираните бюджети, които се отпускат на една болница от ръководството на НЗОК - ето резултатът, категоричен бе Ленков.
Също днес БНР съобщи, че дoктор Катя Гецова, детски лекар в
болницата в Горна Оряховица,
ще съди Би Ти Ви
за излъчен тази сутрин репортаж по телевизията. В разговор с репортера Иван Георгиев, майка е обвинила лекарката за смъртта на бебето си, родено през юли миналата година в Горна Оряховица.
Репортерът обаче не потърсил самата лекарка за коментар по обвиненията.
Според доктор Гецова бебето е родено недоносено в Горна Оряховица, но два часа след това е откарано от неонатолог в интензивното отделение на великотърновската болница, където е починало.
Доктор Гецова заяви, че този "едностранен и неверен репортаж" уронва нейния престиж и затова ще заведе дело срещу неговия автор и и медията, разпространила клеветата.
Катя Гецова е
сред четиримата медици
от Горна Оряховица, които бяха арестувани по разследването за смъртта на недоносено бебе.
Тя и колегите й смятат, че срещу тях се води масирана клеветническа кампания без доказателства за вина.
Днес Би Ти Ви разказа за
още два случая в горнооряховската болница.
Стела Добрева от град Дебелец описа как преди година и половина една нормална бременност завършила със смъртта на дете, чакано 20 години. След изписването Стела подава жалба в прокуратурата във Велико Търново, но все още чака експертизата на Университетска болница.
Христина Миленкова от Лясковец - майка на две близначки на около година, описа как завели момичетата в болницата със силна треска, повръщане и висока температура. След като личният лекар не вдига телефона си, уплашените родители викат Спешна помощ.
"Лекарката, която изпратиха, през цялото време стоеше на прага на стаята на децата. Дори не влезе да ги преслуша или да ги пипне по челото - има ли температура, нямат ли температура", посочва тя.
По думите й ги посрещнал дежурният лекар."Не ги прегледа, не им измери температура, но заяви, че трябва да се направи рентгенография", спомня си майката. Когато снимката е готова, от Спешна помощ изпращат едногодишните близначки в педиатрията - около полунощ.
"Отиваме в детско отделение, на смяна беше д-р Милатова и тя се държа абсолютно арогантно! Защото заяви, че няма да прегледа децата, няма да ги преслуша, защото дори да го направела, "Това нямало да ги оздрави!". Аз я попитах няма ли поне да преслуша, да каже какво да правим, тя каза: "Ми, не! Вие си вземете решение дали да оставате в болница или да си отивате вкъщи".
Христина взима едно от децата и излиза от кабинета. За щастие състояние на децата се подобрява и те са прегледани на следващия ден. За родителите равносметката след тази нощ, прекарана в търсене на Спешна помощ, е кратка. "Тая лекарка продължава да си работи в болницата и предполагам никой нищо не може да й направи, защото за да я уволнят, трябва да я уволни съпругът й, всъщност, който е шеф на болницата", твърди Христина.
След излъчването на този репортаж лекарите от родилното отделение в горнооряховската болница нарушиха мълчанието и поискаха право на отговор. Според тях упреците на пациентите са неоснователни, а изложени в ефира по едностранчив начин, уронват престижа им.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!