Има слабости в укрепването на сградите, пострадали от земетресението на 22 май и последвалите трусове в Пернишко.
Това са установили японските експерти Масару Онодера и Шигео Оба, изпратени у нас от кмета на Йокохама - Фумико Хаяши, по молба на пернишкия кмет Росица Янакиева.
Онодера и Оба са съответно началник отдел "Планиране на реакция при кризи" в Кризисния щаб към Дирекция "Противопожарна дейност" в Йокохама и началник отдел "Жилища", дирекция "Строителство" в същото
кметство.
Японските специалисти са направили оглед на пораженията на обществени сгради и жилища в Перник и с. Дивотино. Според тях
сградите не
са достатъчно сигурни.
Освен това липсва подготовка на населението за посрещане на бедствия.
Те споделиха японския опит на семинар "Противодействие при бедствия и предотвратяване на щетите от тях", организиран от община Перник със съдействието на посолството на Япония у нас.
В Япония още в основното училище се провеждат тренировки и обучения
с децата за превенция при бедствия. Малките ученици се учат как
да използват пожарогасители, как да боравят с въжета и по какъв
начин най-бързо да се изнесат в случай на земетресение.
Възпитаниците на средните училища знаят как да окажат първа помощ
на пострадали и да се включат при спасяването на хора, затиснати от развалини.
В Йокохама са лицензирани 106 инструктори за управление на бедствия, а 453 училища се използват като центрове за евакуация. Създадени са 20 противопожарни корпуси, които са два пъти повече от редовната пожарна отбрана.
Кметството в Йокохама дава до 30 хил. евро на пострадала сграда, съобщи Оба. Това е максималният финансов ресурс, с който се подпомогат частните домове, независимо от пораженията в тях.
Онодера и Оба разговаряха с експерти за противоземетръсното строителство, като представиха и последните достижения на Япония в тази област.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!