О коло 30% от семействата у нас не са сключили официален брак, сочи национално представително изследване за родители на деца до 17 години. То е проведено в рамките на кампанията "Да бъдеш Баща", насочена към бащинството.
Следователно
все повече деца се раждат в среда на семейни отношения, които не са официални.
Всеки втори брак в България се разпада, а самотните родители са 11 на сто.
Данните показват, че съвременното българското семейство масово включва баща, майка и едно дете. Ролята на бабите, дядовците и като цяло намесата на роднините става все по-малка.
Семейството в България не се намира в криза, то е жива институция, която възпроизвежда живот. Това заяви Деян Петров, координатор на кампанията, цитиран от БГНЕС.
Стана ясно, че въпреки че семейството у нас не е в криза се наблюдават много промени в семейните модели. Вече няма един модел, а много и най-различни, които според Петров са резултат на социална динамика, интензивни темпове и разнообразието в обществото.
"Международни статистики показват, че всеки 4 на 5 мъже стават бащи в ранен или късен етап, но ролята на бащата не е само една роля - той е учител и наставник.
Бащите и майките не са взаимно заменяеми, те влияят по различен, но еднакво важен начин за развитието на детето",
добави той.
Съществуват изследвания, които потвърждават, че бащите имат уникално влияние върху всеки един аспект от развитието на детето, каза от своя страна Луиза Шахбазян от Фондация ПИК.
Така например
децата, чиито бащи изпълняват ролята си активно са по–здрави, имат повече успехи в училище, повече приятели, а по-късно напредък в кариерата и семейните си отношения.
Шахбазян обясни още, че когато бащите играят с децата си те страдат по-рядко от депресия и тревожност, а отношенията между майката и бащата създават моделите, които децата им ще следват в бъдеще.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!