Б ългария е в информационна война с Русия – така поне е според публикувания на сайта на военното министерство документ „Визия 2020: България в НАТО и в европейската отбрана“, пише в. „Сега“.
С този документ министърът на отбраната Велизар Шаламанов и президентът Росен Плевнелиев ще отидат на срещата на върха на НАТО, която ще се проведе в Уелс на 4 и 5 септември.
На събитието Русия не е поканена.
„Активното и повсеместно пропагандиране на руската политика, особено с посредничеството на български политически и икономически субекти и медии или недържавни организации, е явна информационна война, подкопаваща интегритета на институциите и държавността, и атакува директно националните демократични ценности, дух и воля“, пише във „Визия 2020“.
Информационната война е определена като една от заплахите за сигурността на страната
във връзка с кризата в Украйна и „дългосрочната амбиция на Русия да възстанови влиянието си в бившето съветско пространство“.
Като друга заплаха е посочена опасността от „хибридна война“, отново във връзка с Русия. Хибридната война собствено е определена като такава, в която се съчетават конвенционалните методи с похвати на „партизанска, кибернетична и информационна война“, както и действия, противоречащи на международното право.
„Сега“ се позовава на специалисти, според които по традиция анализът на рисковете и заплахите за страната фигурират в подобен документ, но
обикновено не са конкретни, не се посочва конкретна държава, а се разглеждат хипотетични ситуации в отделни региони,
които могат да повлияят на националната сигурност.
Конкретни данни има единствено в разузнавателните справки на службите за сигурност, но тяхното място не е в официални документи, които ще бъдат представени пред НАТО.
Според „Визия 2020“ трябва да се купят нови изтребители, а при по-добри икономически показатели – и система за противовъздушна отбрана, пише още „Сега“.
Друг проект включва модернизацията на три фрегати, нов противокорабен комплекс, система за противовъздушна отбрана и торпедно въоръжение, 3D радар, безпилотен вертолет и бойна информационна система.
Сухопътните войски ще се оборудват със 100-120 нови бойни машини, се посочва още в документа, цитиран от „Сега“. Предвижда се още и покупката на четири до шест радара с възможности за откриване и проследяване на цели в системата на ПВО на НАТО.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!