Гражданско сдружение ще се бори срещу АЕЦ "Белене"
Площадката на АЕЦ "Белене"   
Източник: Гергана Костадинова, БГНЕС
69

Проектът АЕЦ "Белене" е престъпление спрямо българските национални интереси, заявиха на пресконференция представители на гражданско сдружение против АЕЦ "Белене".

В сдружението членуват Димитър Иванов, Едвин Сугарев, Огнян Минчев, Иван Сотиров, Красен Станчев и други.

Представителите на сдружението искат незабавно прекратяване на проекта.

Според тях подписаният от НЕК анекс 12 към договора за АЕЦ "Белене" представлява отказ от това, за което страните са се разбрали преди пет месеца - да създадат проектна компания.

Според бившия депутат в СДС и член на енергийната парламентарна комисия Димитър Иванов "Белене" е "афера".

Той определи подписването на меморандума, което извърши Красимир Първанов, като сериозно престъпление, изключително силен удар по националната сигурност и националните интереси. Според Димитър Иванов по темата в обществото има информационно затъмнение.

Липсата на проектна компания бе причината и немската компания "Ер Ве Е" да напусне проекта, защото не е ясно как се менажира проектът, откъде идват парите, заяви Иванов.

По думите му с подписания от НЕК пореден анекс се изпълнява желанието на руската страна - да се върви към подписване на договор, без да има структурирана проектна компания и без да е ясен инвеститорът.

Димитър Иванов изтъкна, че премиерът Бойко Борисов е подвеждан от хора, които имат интерес от реализирането на АЕЦ "Белене" и членовете на сдружението ще му изпратят писмо, за да го информират подробно с всички технически аспекти на проекта.  Председателят на Института за пазарна икономика Красен Станчев заяви, че

консултантът Ейч Ес Би Си (HSBC) има ограничена роля за определяне бъдещето на проекта

Консултантът може да направи финансово структуриране, но не и да каже на правителството дали да реализира проекта или не, смятат от сдружението. Ако HSBC не направи подробен анализ, то ще излезе, че консултантът е нает, за да излезе проектът удобен, каза Станчев.

По изчисления на ИПИ минималната цена на централата ще бъде около 11,5 млрд. евро като от тях делът на българската страна е около 4 млрд. евро. Тази сметка е направена, без да се отчита оскъпяването на системите за сигурност и на ядреното гориво, възможността за удължаване на проекта и възможността да има кражби, каза Станчев.

Проектът е по-опасен, отколкото се твърди, смята икономистът.

Според него ако "Росатом" може да спре удължаването на живота на 5 и 6 блок на АЕЦ "Козлодуй" и бъде изградена АЕЦ "Белене", зависимостта от Русия ще стане 90%.

АЕЦ "Белене" не е необходима до 2025 г. и това си личи от балансите на НЕК и заложените в енергийната стратегия на НЕК сценарии, заяви още Станчев. Той подчерта, че АЕЦ "Белене" няма да бъде изгодна и за продаване на енергията извън границите на страната, защото енергията от нея ще бъде много скъпа.

Политологът Огнян Минчев каза, че политическите рискове от проекта АЕЦ "Белене" произтичат от факта, че с изграждането на централата ще се затвори пълният контрол върху енергетиката на България от страна на Русия.

Монополът върху енергетиката на страната ще има и политически последствия, България ще остане изолирана от усилията на ЕС за енергийна сигурност и ще се породи криза в надеждността й като партньор на ЕС, смята Минчев.

Казусът "Белене" е престъпление срещу България, цели три правителства - на Симеон Сакскобургготски, на БСП и сегашното - на ГЕРБ, се обвързват с този казус, заяви Едвин Сугарев.

Той обвини министър-председателя, че лъже във връзка с проекта. 

"Лъже се, че има проектен срок, който може да бъде продължен само от компанията производител, докато истината е, че може да бъде продължен единствено от българските институции, тъй като тази централа е българска собственост", каза той по отношение на изнесената информация, че "Росатом" може да спре удължаването на сроковете за АЕЦ "Козлодуй".

Лъжа е и че произвежданият в АЕЦ "Белене" ток ще бъде най-евтиният, заяви Сугарев. 

Димитър Иванов поясни, че участниците в сдружението застават зад неговата кауза като частни лица, без да ангажират други организации. Предстои да бъде изготвен интернет сайт, на който ще се публикуват всички материали за проекта.

Сдружението ще възложи на юристи да разгледат и всички договори и търгове, възлагани от НЕК и БЕХ за дейностите, които досега са извършени по проекта, заяви Иванов.

Междувременно от Министерството на икономиката и енергетиката съобщиха, че

днес ще бъде подписан договорът с консултанта по проекта АЕЦ "Белене"

- инвестиционната британска банка "Ейч Ес Би Си". Договорът ще бъде подписан дистанционно, документите ще бъдат изпратени по факс, уточниха от министерството. Не се предвиждат изявления за медиите.

Красен Станчев и Едвин Сугарев са сред членовете на независимо сдружение "Екогласност", основано през 1989 г.

Още тогава сдружението организира публични петиции, лобиране и демонстрации срещу спорните проекти за отклоняване на част от водите на Струма и Места на север, както и срещу изграждането на АЕЦ "Белене".

Коментари 69
Кирилица:
Фонетична
Имате 2000 позволени символа

* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!

69 коментара
 
Мъжът е господар на съдбата си, докато не срещне господарката!
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Директорът на театъра в Пазарджик е уволнен

Директорът на театъра в Пазарджик е уволнен

България Преди 14 минути

За временно изпълняващ длъжността е назначен Богдан Петканин

Аржентина напуска СЗО

Аржентина напуска СЗО

Свят Преди 34 минути

Причината са "дълбоки различия по отношение на управлението на здравеопазването"

Киберпрестъпленията в глобален мащаб: Загуби за 8 трилиона долара

Киберпрестъпленията в глобален мащаб: Загуби за 8 трилиона долара

Пари Преди 1 час

Какво означава това за потребителите и защо стандартните защити вече не са достатъчни?

<p>Съдът на ЕС потвърди глоба от &euro;320 милиона срещу Полша&nbsp;</p>

Съдът на ЕС потвърди глоба от €320 милиона срещу Полша за нарушаване на върховенството на закона

Свят Преди 1 час

Най-висшият съд на ЕС наложи глоба на Полша през октомври 2021 г.

Взривиха наборен пункт в Украйна

Взривиха наборен пункт в Украйна

Свят Преди 1 час

Това е трети подобен инцидент за няколко дни

Русия и Украйна с голяма размяна на пленници

Русия и Украйна с голяма размяна на пленници

Свят Преди 2 часа

Обединените арабски емирства предоставиха хуманитарни посреднически усилия за размяната

"Дейвид и Дейв": Бекъм откри брат си в забавна реклама за Super Bowl 2025 (ВИДЕО)

"Дейвид и Дейв": Бекъм откри брат си в забавна реклама за Super Bowl 2025 (ВИДЕО)

Любопитно Преди 2 часа

Рекламата събра Бекъм и носителя на "Оскар" Мат Деймън

Ще има ли трети българин в Космоса?

Ще има ли трети българин в Космоса?

Любопитно Преди 2 часа

Това е въпросът, който вълнува много от нас

София обяви търг за 20 нови трамвая

София обяви търг за 20 нови трамвая

България Преди 2 часа

Те обслужват линии като 3, 10 и 15

Парламентът прие закона за биогоривата

Парламентът прие закона за биогоривата

България Преди 2 часа

Ще се предостави възможност на икономическите оператори да използват по-широк кръг от биогорива

Black Sabbath се събират отново след 20 години

Black Sabbath се събират отново след 20 години

Любопитно Преди 2 часа

Шоуто ще се състои на 5 юли в Бирмингам

Ремонт задръсти магистрала "Струма" в посока Кулата

Ремонт задръсти магистрала "Струма" в посока Кулата

България Преди 2 часа

На Е-79 в момента се извършва ремонт на пътната настилка

ЕК иска нова такса върху електронната търговия

ЕК иска нова такса върху електронната търговия

Свят Преди 3 часа

Комисията призова законодателите на ЕС и държавите членки да „обмислят“ въвеждането на такса

Кание Уест призна, че има аутизъм

Кание Уест призна, че има аутизъм

Любопитно Преди 3 часа

Съпругата му Бианка Ченсори го убедила да потърси психиатър за консултация

Кремъл за Зеленски: Празни думи

Кремъл за Зеленски: Празни думи

Свят Преди 3 часа

Песков: Реалността на място показва, че Киев трябва пръв да демонстрира откритост и интерес

Папа Франциск е с тежка настинка

Папа Франциск е с тежка настинка

Свят Преди 4 часа

88-годишният Франциск боледува няколко пъти от грип и свързани с него здравни проблеми през последните две години.